Koray Spor Store
Bill Peterson "Gençlerin detaylara olan konsantrasyonu az."
  • Google+ ile paylaş
21.07.2014
Bireysel Gelişim Antrenörü Bill Peterson, Tofaş'ta çalışmalarını sürdürüyor.
Uzun yıllardır devam ettirdiği altyapı odaklı model ile altyapısından çıkardığı gençlere A Takım kadrosunda yer vermeye devam eden Tofaş Spor Kulübü, bir çok yıldız ile çalışmış olan Amerikalı Bireysel Gelişim Antrenörü Bill Peterson'ı Türkiye'ye getirmişti. Çalışmalarını Tofaş Spor Kulübü'nde sürdüren Peterson, Tofaş'ın gençlerine ve antrenörlerine tecrübelerini aktarıyor.

Yaptığı antrenmanlarda oldukça detaylı çalışan Peterson, antrenmanın ardından değerlendirmelerde bulundu.

"Oyuncular çok istekli ve öğrenmeye açlar."

İlk olarak antrenman yaptığı oyuncuları değerlendiren Amerikalı Antrenör, "Tofaşlı gençler fiziksel olarak çok iyi durumdalar. Çok istekli çalışıyorlar ve öğrenmeye açlar. Özellikle onları zorlayıp günde çift idman yapmalarına rağmen verdikleri pozitif reaksiyon ile geri dönüşümünü görebiliyoruz. Karakter olarak mükemmel olmalarına rağmen ciddi bir zayıflıkları var; detaylara olan konsantrasyonlarının azlığı. Bu eksikliği gidermek için daha agresif olmalılar ve antrenörlerinin verdikleri detayları daha iyi dinlemeliler. Bunun sonucunda da konsantre olarak detaylara inerek kendilerini geliştirmeye odaklanmalılar. Hepsi yetenekli oyuncular, daha iyi olabilirler. Gelişimlerini sürdürmeleri için de devamlılık sağlamaları gerekiyor." dedi.

Tofaş'taki çalışma ortamına da değinen Peterson, " Kulüp ve organizasyon çok profesyonel. İlk günden itibaren bana karşı yaklaşımları ve tutumları çok pozitifti. Tesis imkanları iyi seviyede. Antrenmanlarda bana eşlik eden anrenörler ise öğrenmek için çok çaba sarfediyorlar ve hevesliler. Antrenmanlarda not aldıklarını ve değerlendirmelerde bulunduklarını gördüm. Gelişimlerini sürdürmeleri için bence iki hayati konu var. Gözlem yeteneklerini geliştirmeye ve çeşitliliğe önem göstermeliler. Kafalarını ne kadar çok dışarı çıkarıp farklı açılardan bakmayı öğrenirlerse gelişimleri için o kadar iyi olacaktır. Ayrıca araştırmaktan asla vazgeçmemeleri gerektiğini de onlara belirttim." dedi.

Bursa'yı gezme fırsatı da bulan Peterson, "Bursa dağlık alanlar ve deniz kenarları olan çok zengin bir şehir. İstediğiniz zaman denizi görme ve istediğiniz zaman da dağa çıkabilme fırsatınız var. Yemekleri de çok güzeldi. Özellikle kebabı çok beğendim." diye belirtti.
Son olarak da U20 Avrupa Şampiyonası’nda altın madalya alma başarısı gösteren Ümit Milli Takımımıza da değinen tecrübeli antrenör, “ Takımınız maç sonunu çok iyi oynadı. Özellikle Antrenör Erhan Toker’in iyi yönlendirmesi ile çok iyi bir oyun ortaya koydular. Baskı altında kaldıkları ve geri düştükleri anlarda geri adım atmayarak İspanya’dan daha az hata yaptılar. Bu büyük başarıda emeği geçen herkesi kutluyorum.”

Amerikalı Antrenör eşliğinde Tofaş'ın gençleri çalışmalarını 2 Ağustos tarihine kadar sürdürecek.
Tüm Hakları Saklıdır. © 2014 Tofaşspor