Sportive
YENİLGİSİZ TEK LİDER TOFAŞ!
  • Google+ ile paylaş
24.11.2015
Türkiye Basketbol Ligi 9. haftası TOFAŞ ve Acıbadem Üniversitesi arasındaki liderlik mücadelesine sahne oldu. Sezonun iki namağlup takımının karşılaştığı müsabakayı TOFAŞ 76-69 kazanarak liderlik koltuğunu ele geçirdi.
Türkiye Basketbol Ligi 9. haftası TOFAŞ ve Acıbadem Üniversitesi arasındaki liderlik mücadelesine sahne oldu. Sezonun iki namağlup takımının karşılaştığı müsabakayı TOFAŞ 76-69 kazanarak liderlik koltuğunu ele geçirdi.

TOFAŞ Spor Salonu'nda oynanan mücadeleye TOFAŞ, Yiğitcan Turna, Kadir Bayram, Mejia, Ivanov ve Kaya Peker beşiyle başladı. Müsabakanın ilk sayısı Mejia'dan geldi. Cevap vermekte gecikmeyen konuk ekip Polat Kaya'yla 3-2 öne geçti. 3.17'de üstünlüğü tekrar ele geçiren TOFAŞ skoru 6-5'e getirdi. Çeyreğin kalan süresi karşılıklı sayılarla geçti. Son dakikada ataklarını yoğunlaştıran ev sahibi ekip Ümit Sonkol'un üçlüğüyle periyotu 22-17 önde tamamladı.

İkinci çeyreğe Acıbadem Üniversitesi üçlükle başladı. Ümit Sonkol'la farkı tekrar açmaya çalışan TOFAŞ rakibin dış atışlarıyla başarılı olamadı ve 13.30'a 26-25'lik skorla girildi. Kontrolü tekrar ele alan Kırmızı Beyazlılar 14.41'de molaya 5 sayı farkla üstün geldi: 30-25. Bu dakikadan sonra Ford ve Clark'la farkı kapatmaya çalışan Acıbadem Üniversitesi dış atışlarla şansını denedi. Ev sahibi TOFAŞ Kaya Peker, Caner Topaloğlu ve Ivanov'la bulduğu sayılarla devre arasına 11 farkla 45-34 önde girdi.

Üçüncü çeyreğin ilk dakikasında iki takım da bulduğu pozisyonları değerlendiremedi. Perdeyi açan isim Acıbadem Üniversitesi'nden Ford oldu. Ümit Sonkol'un sayılarıyla maça dönen TOFAŞ, 23.00'de Mejia ve Ivanov'la farkı tekrar çift hanelere çıkardı: 53-41. Kıyasıya mücadelenin sergilendiği bu dakikalarda fark 10 sayıyı aşmadı ve Kırmızı Beyazlılar final periyotuna 61-51 önde girdi.

Son bölüme ev sahibi ekip Ümit Sonkol'un basketiyle başladı. Karşılıklı ataklara rağmen her iki takım da sayı bulamayınca son 7.29'a 63-51'lik skorla girildi. Kırmızı Beyazlılar son bölümlerde sayı bulmakta güçlük çekti. Kaya Peker ile hayata dönen TOFAŞ, Mejia'nın alkış toplayan top hareketleriyle 4 dakika kala farkı 11'e çıkardı. 67-56. 3 dakikalık bölümde Sammy Mejia adeta şov yaptı. Kalan sürede rakibine geçit vermeyen TOFAŞ mücadeleyi 76-69 kazanarak liderliğe yükseldi. Kırmızı Beyazlılarda Ümit Sonkol 17 sayıyla en skorer oyuncu olurken Mejia 14, Kaya Peker ise 12 sayı kaydetti.

TOFAŞ ligin 10. haftasında 28 Kasım Cumartesi günü deplasmanda Eskişehir Basket'e konuk olacak.

Tüm Hakları Saklıdır. © 2014 Tofaşspor