Dafron
SPOR TOTO BASKETBOL LİGİ 2016:2017 SEZONU FİKSTÜRÜ BELLİ OLDU
  • Google+ ile paylaş
02.08.2016
2016-2017 sezonu Spor Toto Basketbol Ligi'i fikstürü belli oldu.
Spor Toto Basketbol Ligi'nde 16 takımın kıyasıya mücadele edeceği ligde fikstür bugün İstanbul Polat Rennaisance Hotel'de gerçekleştirilen kura çekimi sonunda belli oldu. 8 Ekim'de başlayacak olan 30 haftalık lig maratonuna TOFAŞ sahasında oynayacağı Darüşşafaka Doğuş maçıyla giriş yapacak. 15 Ocak'ta oynanacak olan All-Star maçının ardından 23 Ocak'ta oynanacak maçlarla ligi ilk devresi tamamlanmış olacak. 

Kura çekimine TOFAŞ Spor Kulübü adına katılan Genel Menajer Tolga Öngören geçen sezon Türkiye Basketbol Ligi'ni şampiyon olarak tamamladıklarını ve ciddi bir yapılanma içine girdiklerini belirtirken, ''Geçen sezon faaliyete geçirdiğimiz ve maçlarımızı oynadığımız 7 Bin kişilik TOFAŞ Spor Salonu kentimize yeni bir soluk getirdi. Onun dışında TOFAŞ üst yönetimi Türk sporuna ve basketboluna çok önemli bir hizmet gerçekleştirerek fabrika içerisine Mustafa V. Koç Tesis'ini yaparak hizmete açtı. Bu iki tesis yapılanması TOFAŞ'ın gençlere ve ileriye dönük en önemli yatırımıdır'' dedi.

Öngören, ''Geçen sezona başlarken yeni bir yapılanmayla hem teknik kadromuzu hem de oyuncu kadromuzu değiştirdik. Türk basketboluna hem oyuncu olarak hem de antrenör olarak değerli isimlerinden Orhun Ene başantrenörümüz olarak takımımızın başında yer alıyor. Orhun Ene'yle uzun yıllar beraberliğimiz olacak. Kadro yapımızı da küme düştüğümüz seneye göre bir hayli değiştirdik. O sezon Türk oyuncuların  yaş ortalaması 18,4'tü. Açıkçası o sezon bunun bedelini ağır ödedik ve küme düştük. Geçen sezon itibariyle kadromuza önemli Türk oyuncular katarken, genç oyuncuları da onlara monte ettik. Geçen sezondan kalan iki yabancının yerine doğru tercih olduğunu düşündüğümüz üç yabancı daha dahil ettik ve yeni sezon kadromuzu kurduk. Bu kadronun nasıl bir performans ortaya koyacağını zaman gösterecek'' ifadelerini kullandı.

Tecrübeli basketbol adamı ayrıca, ülke olarak müthiş bir altyapı oyuncu profiline sahip olduklarına dikkat çekerken, ''Bu oyunculara mutlaka yeni proje üretip, en üst seviyede basketbolcu olmalarına yol açacak şartları yerine getirmemiz lazım. Basketbolun aktörü olan herkesin bu konuda fikir üretmesi gerekiyor. Türk basketbolunun birinci işi bence bu yönde olmalı. Son beş seneye baktığımızda altyapıdan milli takımlar düzeyinde her başarıyı kazanmış bir jenerasyon geliyor. Bu çocukların yolunu en doğru şekilde açmamız lazım'' ifadelerini kullandı.  

TOFAŞ'ın 2016-2017 sezonu Spor Toto Basketbol Ligi ilk yarı fikstürü şu şekilde;

1. HAFTA TOFAŞ- DARÜŞŞAFAKA DOĞUŞ
2. HAFTA TOFAŞ-GALATASARAY ODEABANK
3. HAFTA DEMİR İNŞAAT BÜYÜKÇEKMECE-TOFAŞ
4. HAFTA TOFAŞ-BEST BALIKESİR
5. HAFTA TOFAŞ-ANADOLU EFES
6. HAFTA BANVİT-TOFAŞ
7. HAFTA TOFAŞ-GAZİANTEP BASKETBOL
8. HAFTA TRABZONSPOR MEDICALPARK-TOFAŞ
9. HAFTA TOFAŞ-FENERBAHÇE
10. HAFTA BEŞİKTAŞ SOMPO JAPAN-TOFAŞ
11. HAFTA TOFAŞ-RÖNESANS TED ANKARA KOLEJLİLER 
12. HAFTA MURATBEY UŞAK SPORTİF-TOFAŞ
13. HAFTA TOFAŞ-İSTANBUL BBSK
14. HAFTA YEŞİLGİRESUN-TOFAŞ
15. HAFTA TOFAŞ-PINAR KARŞIYAKA
Tüm Hakları Saklıdır. © 2014 Tofaşspor