Dafron
ORHUN ENE: BORMİO'DA TEMPOLU ANTRENMAN YAPMA FIRSATI BULDUK
  • Google+ ile paylaş
03.09.2016
Spor Toto Basketbol Ligi'nde mücadele edecek olan TOFAŞ'ta Başantrenör Orhun Ene İtalya Bormio'da devam eden kamp hakkında açıklamalarda bulundu.
Yeni sezon hazırlıklarına 15 Ağustos'ta Bursa'da başladıklarını ve sıcak havadan dolayı antrenmanlarda çok fazla yüklenemediklerine değinen Başantrenör Orhun Ene,''İdman programı olarak sezonun en yoğun döneminden geçiyoruz. Burada mevsim şartları Bursa'ya göre çok daha iyi. Serin bir hava var. Tempolu antrenman fırsatı bulduk ve bundan dolayı da oyunculardan daha fazla verim alabiliyoruz. Bir hafta geride kaldı. Bizim açımızdan her şey çok iyi gidiyor. Geçen seneden oturmuş bir kadromuz var. Bu iskeletin üstüne ihtiyacımıza uygun üç transfer yaptık. Onların uyumu açısında da Bormio bizim için çok faydalı oluyor'' dedi.

GEÇMİŞTEN GELEN BAŞARILARIN SORUMLULUĞU VAR

TOFAŞ'ın geçmişten gelen başarılarıyla beraber Türk basketbolunda bırakmış olduğu izlerin kendileri için çok önemli olduğunu belirten Ene, ''Bunların vermiş olduğu bir sorumluluk var ama bunun yanında da bize ayrı bir motivasyon oluşturuyor. Geçmişten gelen miraslar berber aynı hedefler doğrultusunda bir şeyler yapmaya çalışıyoruz. Bunu yaparken geçmiş dönemden farklı olarak altyapımızdan gelen oyuncuların katkıları ve bünyemizdeki Türk ve yabancı oyuncuların katkısıyla belli bir periyotta yapacağımıza inanıyorum. Oynadığımız lig çok güçlü takımlara sahip. Bizim her maçı kazanan, kazanamasa dahi sahaya elinden gelen her şeyi koyan bir takım oluşturmak istiyoruz. Başarıya ulaşmak için de çok çalışmamız gerektiğini biliyoruz'' ifadelerini kullandı.

LİGDE ASIL MÜCADELE ORTA SIRALARDA

Lig ne kadar zor olursa olsun hem idari hem de sportif anlamda çok tecrübeli bir ekibe sahip olduklarını söyleyen tecrübeli antrenör, ''Bu sezon bizim için en önemli olan şey basketbolumuza uyan yabancı oyuncular aldık. Yeni gelen yabancı oyuncuların takımla uyumu bizim bu sezondan başlayarak ileriye dönük yolumuzu belirleyecek. Türkiye liginde kesin favoriler var. Bunların ortaya koymuş olduğu bütçeler ve buna paralel olarak kurmuş olduğu kadrolar tabii ki farklar yaratıyor. İyi basketbol oynayarak Euroleague seviyesinde olan takımları altına alan ekiplerin de tecrübesi var. Yukarıdaki takımlar kopmuş gibi görünse de orta tarafta tam bir denge var. Asıl mücadele orada oluyor. Yeni altı yabancılı sistemde takımına uyum sağlamış, oyuncularını en iyi şekilde kullanan takımların daha fazla fark yaratacağına inanıyorum'' dedi.

AVRUPA KUPASI OYNAMAMAK BU SENE İÇİN AVANTAJLI

Altı yabancılı sistemin heyecan ve görsel anlamda bazı olumlu yanları olmuş olsa da sahada oynayacak oyuncuların sayısı belli ifadelerini kullanan Orhun Ene, ''Kadrolar kadar iyi hazırlanmak ve iyi basketbol oynamak önemli. Biz bu farkları kapatıp üst taraftaki takımları yenmek istiyorsak bu söylediklerimle güçleri dengelemeliyiz. Bu sene bizim için bu anlamda avantajlı bir yıl olacak. Avrupa kupası maçı oynamayacağız. Sezon içerisinde lige daha fazla konsantre olacağımızın da farkındayız. Bunu da sezon içinde kullanacağız. Keşke Avrupa kupası oynasak ama ligde ilk yılımız olduğu için katılamıyoruz. Avrupa kupası maçı oynamak hem kulüp vizyonu açısından hem de takıma katkısı göz ardı edilemez'' diye konuştu.

İÇ SAHADA MAÇ KAYBETMEMELİYİZ

Sporda taraftarlar açısında iki kulüp modeli olduğuna değinen başarılı çalıştırıcı, ''Birincisi güçlü bir kulübün iyi oyunculardan kurulu kadroyla şampiyonluk mücadelesi vermesi, diğeri de daha mütevazi bütçeyle kulübünü ve şehrini seven, sahada da kazanmak için elinden geleni yapan bir kulüp modeli. Biz ikinci kısma dahiliz. Bu modelin taraftarlar açısından da çok değerli olduğunu düşünüyorum. Burada salona gelecek taraftarın da etkisi çok büyük. Basketbolu iyi bilen, oyuna doğru müdahale edebilen, oyuncuyu her zaman destekleyen taraftar kitlesinin bir takımı bir yerden bir yere getirdiğini hepimiz gördük. İç sahada oynayacağımız birinci maçtan itibaren desteğe ihtiyacımız var. Bugün Spor Toto Basketbol Ligi'nde deplasmanda maç kazanmak çok zor. Bunu bu sene biz de yaşayacağız. Bu yüzden iç sahada alacağımız galibiyetler ligdeki konumumuz için de belirleyici olacak. Bu yüzden iç sahada maç kaybetmemeliyiz. Ailemizin en önemli temel taşlarından bir tanesi taraftar. Onlara çok ihtiyacımız var. Bu sezon inşallah istediğimiz atmosferi buluruz'' ifadelerini kullandı.
Tüm Hakları Saklıdır. © 2014 Tofaşspor