Dafron
BASKETBOL ALTYAPI
BASKETBOL ALTYAPI

Türk basketbolunun köklü kulüplerinden TOFAŞ Spor Kulübü'nün öncelikli hedeflerinden biri planlanmış bir sistem içerisinde altyapısından oyuncu yetiştirmektir. 

TOFAŞ Basketbol altyapısı 2017-2018 sezonunda 5 yaş grubunda liglerde yer almaktadır. 

Türkiye Basketbol Federasyonu’nun (TBF) öncülüğünde “Sahne Gençlerin” sloganıyla kurulan Basketbol Gençler Ligi (BGL) bu sezon ilk kez uygulamaya konulurken, genç Türk basketbolcularının daha fazla süre almaları, inisiyatif kullanma becerilerini geliştirmeleri, oynama alışkanlığı kazanmaları ve yüksek mücadele atmosferinde profesyonel kariyerlerine hazırlanmaları amacıyla kurulan ligde mücadele eden TOFAŞ Basketbol Genç Takımı (U18), 2017-2018 sezonunda A Grubu'nu 3. sırada tamamlayarak Final Grubu'nda mücadele etme hakkı kazanmıştır. Final Grubu maçları sonucunda play-off'a 6. sıradan giren Mavi Yeşilli ekip, çeyrek finalde Banvit'e elenerek Dörtlü Final biletini rakibine kaptırarak sezonu noktaladı.

Önceki yıllarda TOFAŞ Gelişim adı altında mücadele eden Genç Takım, pilot takım misyonuna uygun şekilde oyuncuların gelişimine maksimum katkı sağlayarak A Takım seviyesinde sporcular yetiştirmeyi hedeflerken, 1999-2000 ve 2001 doğumlu oyunculardan oluşan kadro 20 takımın yer aldığı ve iki grup halinde oynanan ligde iyi mücadele eden, savaşan, saygı duyulan ve doğru basketbol oynayan bir takım olarak play-off hedefine ulaşmıştır.

Bu yıl ilk kez uygulanan Deplasmanlı Basketbol Gençler Ligi’nde TOFAŞ Genç Takımı’nın başantrenörlüğünü Erhan Toker, yardımcı antrenörlüklerini ise Gülhan Öztürk ve Burak Hacıismail yapmaktadır.

Yeni sezonda U16 ve U15 yaş kategorisi takımlarımız Türkiye Şampiyonaları'nda, U14 ve U13 takımlarımız ise Yerel Ligler'de mücadele ederken, Yeni Nesil TOFAŞ sporcularından oluşan U12 ve U11 takımlarımız ise okul organizasyonlarında yer almaktadır.

TOFAŞ Basketbol altyapısı olarak yapacağımız çalışmalar ve yaşayacağımız tecrübeler doğrultusunda, takımlar içerisinde milli takıma giden oyuncu sayısını arttırmak ve yıllardır pilot takım uygulamasının meyveleri olan A Takımımıza çıkan oyuncu sayısını devam ettirerek başarılı organizasyonun devamlılığını sağlamayı amaçlarken, ekip ve takımlar olarak bu hedefi gerçekleştireceğimize inancımız tamdır. 

2017-2018 sezonunda altyapıdan yetişen 5 oyuncu TOFAŞ Basketbol A Takım kadrosunda yer almıştır.

İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır. © 2014 Tofaşspor