Koray Spor Store
Bill Peterson tecrübelerini paylaşacak.
  • Google+ ile paylaş
25.06.2014
Tofaş Spor Kulübü, NBA’in tecrübeli antrenörlerinden Bill Peterson’u Türkiye’ye getiriyor.
Türk basketbolunun başarılı temsilcilerinden Tofaş Spor Kulübü, altyapıya yaptığı yatırımlar doğrultusunda, NBA’de uzun yıllardır bireysel gelişim antrenörlüğü ve yardımcı antrenörlük yapan Bill Peterson’u Türkiye’ye getiriyor. NBA’de birçok yıldız oyuncuyla çalışmış olan Bill Peterson, 18 Temmuz- 2 Ağustos tarihlerinde, Tofaş Spor Kulübü’nün Bursa’daki tesislerindeki antrenmanlarına katılarak genç oyuncularla çalışacak ve antrenörlere oyuncu gelişimi konusunda eğitim verecek.

Bill Peterson’un Türkiye ziyareti ile ilgili konuşan Tofaş Spor Kulübü Başkanı Efe Aydan, “Tofaş, geliştirdiği altyapı odaklı modelle, uzun yıllardır Türk basketbolunda istikrarlı bir çizgide faaliyetlerini sürdürüyor. Kendi altyapımızdan yetiştirdiğimiz genç oyuncuları, takımın kimyasına uygun tecrübeli yerli oyuncular ve yabancılarla harmanlayarak başarılı bir performans sergilediğimiz, önemli bir misyonu yerine getirdiğimiz inancındayım. Bugünün basketbol dünyasında profesyonel bir kulüp olarak var olabilmeniz için yatırımlarınızı, stratejinizi, bütçenizi çok doğru planlamanız gerekiyor. Oyuncu maliyetlerinin her geçen gün arttığı bir ortamda, rekabet edebilmenin yolu altyapı yatırımlarından geçiyor. Odağımızda her zaman için, A takıma oyuncu yetiştirecek güçlü bir altyapı anlayışı var. Bu sebeple, genç oyuncularımıza çok büyük katkısı olacağına inandığımız, NBA’in en kariyerli bireysel gelişim antrenörlerinden Bill Peterson’u yaz hazırlık döneminde Bursa’ya davet ettik. Peterson 2 hafta süreyle antrenmanlarda bizimle birlikte olacak, genç oyuncularımızla yoğun bir program yürütürken, antrenörlerimize de tecrübelerini aktaracak. Bu çalışmanın meyvelerini gelecek sezon fazlasıyla göreceğimizi düşünüyorum.” dedi

Bill Peterson hakkında…
Antrenörlük kariyerine 1978 yılında başlayan Bill Peterson, ilk yıllarında Karl Malone ile çalışma fırsatı buldu. 1983-1987 yılları arasında Amerika’nın Union Koleji, 1994-1997 yılları arasında ise Alabama Huntsville Üniversitesi’nde baş antrenörlük yaptı. 1998-2000 yılları arasında NBA’a adım atarak Dallas Mavericks takımında Bireysel Oyuncu Gelişimi Antrenörlüğü yaptı ve Oyuncu İzleme Komitesi’nde görev aldı. NBA’in süper yıldızları Dirk Nowitzki, Micheal Finley, Steve Nash gibi oyuncuların yanı sıra NBA’e gelen ilk Avrupalı oyunculardan biri olan Sarunas Marciulionis ile çalıştı. Amerikan Kolej ligine geri dönen Bill Peterson, 7 yıl Colorado State Üniversitesi’nde yardımcı antrenör olarak görev yaptı. 2007 yılında NBA takımlarından Milwaukee Bucks ile anlaşarak takımda 2013 yılına kadar yardımcı antrenörlük görevini üstlendi. 2013 Yılında Dallas Mavericks’e geri döndü ve Dallas Mavericks’in NBA Geliştirme Ligi’ndeki takımında Oyuncu Geliştirme Antrenörü olarak görev aldı. Bill Peterson ayrıca Lousiana Üniversitesi’nde İnsan İlişkileri konusunda Master yaptı.
Tüm Hakları Saklıdır. © 2014 Tofaşspor