Koray Spor Store
FIATBALL 2014 düzenlenen tören ile Sona erdi.
  • Google+ ile paylaş
24.06.2014
Tükiye’nin 10 ilinden 124 kız sporcu, Tofaş ve TEGV’in düzenlediği “FiatBall Şenliği”nde buluştu.

Tofaş Türk Otomobil Fabrikası A.Ş. ve Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı’nın (TEGV) 2000 yılında hayata geçirdiği “Basketbol Gönüllüleri Projesi”nin 2013 – 2014 sezonu, 21 Haziran Cumartesi günü Koç Üniversitesi’nde düzenlenen FiatBall Basketbol Şenliği’yle son buldu.

Altyapı ve kaynak yetersizliği nedeniyle spor yapma şansını elde edemeyen 7 – 14 yaş arasındaki gençlere imkân sağlamak amacıyla hayata geçirilen projenin sezon kapanışına 10 şehirden toplam 124 kız öğrenci, 29 gönüllü antrenör ile Tofaş çalışanları ve TEGV çalışanları katıldı.

17 -21 Haziran tarihleri arasında İstanbul’da bir araya gelen ve el becerilerini geliştirmeye yönelik çalışmalardan film gösterimine kadar çeşitli aktivitelere katılan genç sporcular şenlik süresince illerini temsilen oluşturdukları takımlarda 39 maç oynarken, bireysel basketbol becerilerini sergileme imkânı yakaladı. Düzenlenen yarışmalarda kazanan genç sporcular ödüllerini törene katılan Tofaş CEO’su Kamil Başaran, TEGV Başkanı Oktay Özinci, Tofaş Spor Kulübü Başkanı Efe Aydan ve Tofaş Kurumsal İletişim Direktörü Arzu Çolakoğlu’nun elinden aldı.

“Ülkelerin gelişmesi sadece ekonomik yönden olmuyor.”

Basketbol Gönüllüleri Projesi kapsamında 12’ncisi düzenlenen FiatBall Basketbol Şenliği’nde konuşan Tofaş CEO’su Kamil Başaran, Tofaş’ın kuruluşundan bu yana topluma değer yaratmak, ekonomik, sosyal ve kültürel alanda ileriye taşımak felsefesiyle hareket ettiğine dikkat çekerek “Biliyoruz ki, ülkelerin gelişmesi sadece ekonomik yönden olmuyor. Gelişmiş ülkelerle aynı düzeye ulaşmada, kültür, sanat, eğitim, çevre ve spor konularında atılan adımlar da, ekonomik gelişmeler kadar önem taşıyor” dedi. Başaran sözlerini “14 yılı geride bıraktığımız projeyle, sosyokültürel ve teknik altyapı farklılıklardan dolayı düzenli spor yapma şansı bulamayan 10 binin üzerinde çocuğumuza nitelikli basketbol eğitimi vererek, önemli bir misyon üstlendiğimiz inancındayım. Bugün burada gerçekleştirdiğimiz FiatBall Şenliği, çocuklarımızın bir yıllık emeklerinin karşılığını aldığı, zor şartlar altında gösterdikleri çabanın değer bulduğu çok özel bir buluşma. Projenin hayat bulmasında önemli rol üstlenen Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı’na ve Tofaş Spor Kulübü’nün değerli yönetici ve antrenörlerine teşekkür ediyorum” diyerek sonlandırdı.

Basketbol Gönüllüleri Projesi, 14 yılı geride bıraktı

Projenin diğer ortağı, Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Oktay Özinci ise yaptığı konuşmada “14 yıl önce Tofaş ile birlikte hayata geçirdiğimiz Basketbol Gönüllüleri Projesi ile basketbolla tanışma fırsatı bulamamış binlerce çocuğumuzu basketbolla tanıştırdık. TEGV olarak önceliğimiz ülkemizin çocuklarına kaliteli eğitim desteği verirken, onların mutlu bir çocukluk yaşamaları ve geleceğe umutla bakmalarına katkı sağlamak. 2013-2014 Etkinlik Yılı’nda TEGV’e devam eden 7 - 14 yaş arası 481 kız ve 639 erkek çocuğumuz Basketbol Gönüllüleri Eğitim Programı’nı aldı. Basketbol sporu adına önemli bir rakam! Bu eğitim programını alan çocuklarımız arasından basketbol sporuna gönül verenlerin çıkacağına ve büyük başarılara imza atacağına inanıyorum. Projenin en önemli etkinliklerinden biri olan FiatBall Şenliği, çocuklarımızın ‘önemli olan kazanmak değil katılmak’ felsefemizi deneyimlemesine aracı oluyor. Bu vesile ile bu şenliği gerçekleştirmemizde bize destek veren Tofaş Spor Kulübü’ne teşekkürlerimi sunuyor, keyifli bir turnuva geçirdiklerine inanarak, tüm sporcu çocuklarımızı gönülden kutluyorum” dedi.


Törende söz alan Tofaş Spor Kulübü Başkanı Efe Aydan da, “Tofaş, uzun yıllardır devam eden yatırımları ve oluşturduğu altyapı odaklı takım modeliyle, sürdürülebilir başarıya örnek teşkil eden bir kulüp. Altyapı yatırımının; sadece basketbola yetenekli oyuncular kazandırmak açısından değil, bu spora gönül veren çocuklarımızın sosyal ve kişilik gelişimine katkı sağlaması, geleceğin spor adamlarının, bilinçli spor izleyicilerinin yetişmesi açısından da önemli olduğuna inanıyorum. Değerli proje ortağımız TEGV ile Basketbol Gönüllüleri Projesi’ne başlarken temel yaklaşımımız, her yıl mümkün olan en yüksek sayıda çocuğumuza spor yapma ve basketbol sporunu öğrenme imkânı sunabilmekti. Amacımız projeyi daha uzun yıllar devam ettirerek, çok daha fazla çocuğumuza bu mutluluğu yaşatabilmek” diye konuştu.

10 bine yakın çocuk basketbolla tanıştı

Şenlik kapsamında gerçekleştirilen yetenek yarışmasını Van Feyyaz Tokar Eğitim Parkı’ndan Ronahi Zilan Kıran, şut yarışmasını ise Mardin Merkez Öğrenim Birimi’nden Gülsüm Elkatmış kazandı. Ankara Semahat – Dr.Nüsret Arsel Eğitim Parkı “En Centilmen Takım” Antalya Suna – İnan Kıraç Eğitim Parkı’ndan Ahmet Şengül “En Başarılı Antrenör” ve Van Feyyaz Tokar Eğitim Parkı’ndan Ronahi Zilan Kıran “En Değerli Oyuncu” ödülüne layık görüldü.

Basketbol Gönüllüleri Projesi kapsamında bugüne kadar 10 bin kadar çocuk basketbolla tanışırken, 263 TEGV gönüllüsü Basketbol Antrenörlüğü eğitimi aldı. Proje bugün, İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya, Eskişehir, Samsun, Mardin, Gaziantep, Şanlıurfa, Van olmak üzere 10 şehirde bulunan 13 TEGV eğitim parkında devam ediyor. Yılda yaklaşık bin öğrenci, nitelikli basketbol eğitimiyle buluşuyor.

Tofaş, “Basketbol Gönüllüleri Projesi” ile
binlerce çocuğun hayatına dokunarak fark yaratıyor.

Türk otomotiv sanayisinin öncü şirketlerinden Tofaş, yürüttüğü sosyal sorumluluk projeleriyle topluma değer yaratmaya devam ediyor. Kurulduğu günden bu yana, “Türkiye ile büyümek, bu topraklardan kazandığını yine bu topraklara vermek” anlayışıyla hareket eden Tofaş’ın sosyal sorumluluk vizyonunun temelinde de bu anlayış yer alıyor. Tofaş bu kapsamda spor, eğitim, çevre ve kültür-sanat alanlarına yoğunlaşarak, uzun soluklu ve sürdürülebilir projelere imza atıyor.

Tofaş’ın spor alanında Türkiye’ye kattığı en büyük değerlerden biri hiç şüphesiz ki 1974 yılında kurulan Tofaş Spor Kulübü… Ana faaliyet alanı basketbolda Türkiye’nin en köklü kulüplerinden biri olan Tofaş Spor Kulübü, oluşturduğu altyapı odaklı modelle, ülke geneline spor kültürünü ve çağdaş basketbol eğitimini yayma misyonuyla hareket ediyor. Temel felsefesini “insana yatırım yapmak ve sporcu yetiştirmek” olarak belirleyen Tofaş Spor Kulübü, bu kapsamda, rekabetçi, etik değerlere sahip, davranışlarıyla çevresine örnek olan ve Tofaş değerlerine uyan sporcu ve spor adamlarını yetiştirmeye odaklanıyor. Tofaş Spor’un basketboldaki misyonunun en önemli yansımalarından birini de Basketbol Gönüllüleri Projesi oluşturuyor.

Basketbol Gönüllüleri Projesi, Tofaş Spor Kulübü ve TEGV - Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı’nın ortak çalışmasıyla 2000 yılında hayata geçirildi. Tofaş bu proje ile temelde, yapısal sorunlar ve kaynak yetersizliği nedeniyle spor yapma şansına sahip olamayan 7-14 yaş arası gençlerin, basketbol aracılığı ile bu imkâna sahip olabilmelerini, çocukların sağlıklı kişilik ve yaşam becerileri gelişimlerine basketbol aracılığı ile katkı sağlamayı hedefliyor. 14 yıldır aralıksız devam eden projede temelde, çocuklara, basketbol aracılığıyla günlük hayattaki sorun ve güçlüklerle etkin bir şekilde başa çıkabilmelerini sağlayacak olumlu ve uyumlu kişisel davranış becerilerinin kazandırılması amaçlanıyor.

2001 – 2004 yılları arasında T.C Spordan Sorumlu Devlet Bakanlığı ve T.C Başbakanlık Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü tarafından da taraflar arası yapılan protokol kapsamında desteklenen Basketbol Gönüllüleri Projesi, bugün 9 şehirdeki (İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya, Eskişehir, Samsun, Mardin, Gaziantep, Van), 13 TEGV etkinlik noktasında devam ediyor. Bu merkezlerde yılda 500’ün üzerinde çocuk nitelikli basketbol eğitimiyle buluşuyor. TEGV’in Basketbol Gönüllüleri Projesi’ni yürüttüğü etkinlik noktaları şu şekilde:

• Antalya Suna–İnan Kıraç Eğitim Parkı
• Ankara Semahat - Dr. Nüsret Arsel Eğitim Parkı
• Eskişehir Atatürk Eğitim Parkı Ali Numan Kıraç Etkinlik Merkezi
• Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Eğitim Parkı
• İstanbul Sema ve Aydın Doğan Eğitim Parkı
• İstanbul Ferit Aysan Eğitim Parkı
• İzmir Çiğli Eğitim Parkı
• Samsun Büyükşehir Belediyesi Eğitim Parkı
• Şanlıurfa Sevgi-Erdoğan Gönül Eğitim Parkı
• Van Feyyaz Tokar Eğitim Parkı
• Mardin Savur Öğrenim Birimi
• Mardin Midyat Öğrenim Birimi
• Mardin Merkez Öğrenim Birimi

Basketbol Gönüllüleri Projesi kapsamında 2013 yılı sonu itibarıyla, 7-14 yaş grubundan 9.000’e yakın çocuk basketbolla tanışırken, 263 TEGV gönüllüsü Basketbol Antrenörlüğü Eğitimi aldı. Bu eğitimlerin tamamı Tofaş Spor Kulübü tarafından verildi. Yürütülen çalışmalar sonucunda, Van ve Eskişehir illerinde 400’ün üzerinde lisanslı sporcu ve toplam 20 antrenör de Türk basketboluna kazandırıldı.

Basketbol Gönüllüleri Projesi, TEGV’in misyonuna uygun olarak, basketbol sporuna gönül vermiş, teknik altyapısı güçlü ve “eğitici” vasıflarına sahip gönüllü antrenörlerin yönetiminde yürütülüyor.

Basketbol Gönüllüleri Projesi’nde görev alan antrenörler, 5 gün süren gönüllü eğitimini alıyor ve ardından TEGV etkinlik noktalarındaki çocuklarla bir araya geliyor. Gönüllülerin eğitim adımları şu başlıklardan oluşuyor:

İletişim becerileri ve Sporda İletişim: Spor ve basketbol aracılığı ile çocuk ve gençlerde sağlıklı kişilik ve kimlik oluşturmak, çocukların kişilik ve sosyal gelişime katkıda bulunmak, takım çalışması için iletişimin gerekliliğine vurgu yapmak amacıyla temel eğitimler veriliyor.
Basketbol ile tanışma / Oyunla Basketbol: Sporcuların severek basketbol oynamalarını, heyecan içerisinde antrenmanlara katılmalarını ve devamlılıklarının sağlanması hedefleniyor. Bunun için, sporcuların beceri ve kapasitelerine uygun temel hareketleri kapsayan oyun ağırlıklı çalışma setleri öğretiliyor.
Oyuncu Seçimi ve Kriterleri: Yetenekli oyuncuların bulunması için yapılması gereken araştırma yöntemleri ve oyuncu seçim kriterleri; araştırmalar sonucunda bulunan oyuncular arasından gelecek vaat eden oyuncuyu doğru seçmek için gerekli kriterler; yetenekli sporcu özellikleri, sportif yeteneğin erken tanınması için ön şartlar ve oyuncu seçim aşamalarından oluşuyor.
Antrenman Bilgisi (Uygulama) ve Sporda Fizyolojik Temeller: Kondisyon çalışmalarının yanı sıra doğru oksijen tüketimi, metabolizma, enerji üretimi, kas fizyolojisi, dolaşım fizyolojisi, egzersiz ve dolaşım sistemi hakkında bilgilendirmeleri içeriyor.
Temel Basketbol Tekniği: Basketboldaki temel duruşlar, ayak ve vücut hareketleri, topla beceri ve top sürme çalışmalarından oluşuyor.
Şut ve Pas Tekniği Basketbolda Bireysel Gelişim: Basketboldaki pas çeşitleri, pas çalışmaları, şut çeşitleri ve çalışmaları, turnike çalışmaları ve atışlarından oluşuyor.

FiatBall Basketbol Şenliği

Basketbol Gönüllüleri Projesi’nin önemli bir adımını da, projenin bir anlamda taçlandırıldığı ve yıl boyunca yapılan çalışmaların kutlandığı FiatBall Basketbol Şenliği oluşturuyor. Tofaş Spor Kulübü, her yıl farklı bir şehirde, Türkiye’nin dört bir yanından, bir yıl boyunca TEGV eğitim birimlerindeki basketbol eğitimini aksatmadan alan çocukları ağırlıyor, onlara şenlik havasında bir turnuva ortamı yaşatıyor, bu sayede sporun ve yaşamın temel ilkelerini birlikte deneyimleme fırsatını sunuyor. 1 hafta süren şenlik boyunca, farklı şehirlerden gelen takımlar arasında 40’a yakın maç oynanırken, çocuklar “Düşler Atölyesi” çalışmalarında spor dışı becerilerini sergiliyor, film gösterimleri ve kültürel gezilere katılıyor. Şenliğin son gününde düzenlenen yarışmalarla da tüm takımlar madalya ile ödüllendirilirken, yetenekli sporculara çeşitli ödüller veriliyor. FiatBall Basketbol Şenliği son 3 yıldır sadece kız çocuklarının katılımıyla gerçekleşirken, özellikle Anadolu’da eğitim imkânları dahi çok kısıtlı olan birçok kız çocuğu için unutulmaz bir fırsat sağlanıyor.

Tofaş, geçtiğimiz yıl Koç Üniversitesi’nde 11.’si gerçekleştirilen FiatBall Basketbol Şenliği’nde, TEGV’in İstanbul, Ankara, Antalya, Eskişehir, Gaziantep, İzmir, Samsun, Şanlıurfa, Mardin ve Van’daki etkinlik noktalarından, yaşları 12-14 arasında değişen 125 kız çocuğuyla birlikte 24 gönüllü antrenörün yer aldığı 12 takımı ağırladı. Geçmiş yıllar hesaba katıldığında, Türkiye’nin farklı illerinde gerçekleştirilen FiatBall şenliklerinde, bugüne kadar toplamda 2.000 civarında öğrenciyle 400’e yakın gönüllü antrenör misafir edildi.

Tüm Hakları Saklıdır. © 2014 Tofaşspor