Sportive
ÇOCUKLUKTAN BASKETBOL GÖNÜLLÜLÜĞÜNE GİDEN YOL
  • Google+ ile paylaş
07.02.2015
TEGV'de 'Basketbol Gönüllüleri Projesi' ile basketbolla tanışan çocuklar bugün TOFAŞ Spor Kulübü'nde gerçekleştirilen Basketbol Gönüllüleri Antrenörlük Eğitimine katılarak çocukların hayatında fark yaratmaya devam edecekler.

 10 yılı aşkın bir süre önce o zamanki adıyla TOFAŞ Ball Şenliğine katılmış olan Hamdin Bingül, Bünyamin Gökalemin, Sefa Kırmızıaltın, Cahid Seylan'la birlikte TEGV İstanbul Eğitim Parkı'nda basketbol ile tanışan Ülkühan Topal bugün TOFAŞ Spor Kulübü'nde Basketbol Gönüllüleri Projesi kapsamında aldıkları antrenörlük eğitimi sonrasında bugüne kadar basketbolla tanışan binlerce çocuğa yenilerini eklemeye devam edecekler.

''GÖZLERİMİ TOFAŞ'LA AÇTIM''

TEGV'in Van Eğitim Parkı'nda ilk kez basketbolla tanışan Sefa Kırmızıaltın o zamanki adıyla TOFAŞ Ball Şenliği'ne üç kere katıldığını söylerken, bu sayede TOFAŞ Spor Kulübü'nü tanıdığını belirtti. İlk ciddi basketbol eğitimini TOFAŞ'ın Van'da bulunan spor okulunda aldığını belirten Sefa, ''Gözlerimi TOFAŞ'la açtım demem yanlış olmaz. İlk kez 2001 yılında TOFAŞ Ball'a katıldığım zaman çok büyük heyecan duymuştum. Bizler için büyük bir tecrübe oluyor. Farklı illerden çocuklarla tanışma, onlarla kaynaşma fırsatımız olmuştu. Yıllar geçti ve şu anda ben Basketbol Gönüllüleri Antrenörlük Eğitimi alıyorum ve Van'da bulunan TEGV Eğitim Parkı'nda çocuklara bilgilerimi aktarıp onları basketbolla tanıştıracağım ve bu da büyük bir heyecan uyandırıyor bende'' dedi. Üçüncü kademe basketbol antrenörlük belgesine sahip olduğunu belirten Kırmızıaltın, ''Bana bu yolda destek olan TOFAŞ Spor Kulübü ve TEGV'e teşekkür ediyorum'' diye konuştu.

''O GÜNÜ UNUTAMIYORUM''

TEGV'in Van Eğitim Parkı'ndan Basketbol Gönüllüleri Antrenörlük Eğitimi'ne katılan diğer bir isim olan Cahid Seylan, katıldığı ilk TOFAŞ Ball'da Mersin'de şampiyon olduklarını söylerken, ''O günü unutmam mümkün değil'' diye açıkladı. TOFAŞ Ball sayesinde ilk kez şehir dışına çıktığını belirten Cahid, bu sayede farklı yerler görme, farklı insanlar tanıma fırsatı bulduklarını söyledi. TEGV eğitim parkında ilk kez basketbol topunu eline aldığında o anın heyecanını yaşadığını belirten Seylan, ''O  dönem imkansızlıklar nedeniyle önümüzü görmek pek mümkün değildi. Ama zaman geçtikçe basketbola tutunduk ve şu an yeni çocuklara bu heyecanı yaşatmak istiyoruz. Bize burada kendimizi geliştirme imkanı sunan TOFAŞ Spor Kulübü'ne teşekkür ediyorum'' ifadelerini kullandı.

''YAŞADIĞIM HEYECANIN TARİFİ YOK''

TEGV Mardin Eğitim Parkı'ndan Hamdin Bingül basketbola ilk adımı TEGV eğitim parkında basketbol gönüllüleri sayesinde attığını söylerken, ''Şu anda 3. ligde basketbol oynuyorum. Buraya geldiysem TEGV ve TOFAŞ Spor Kulübü'nün katkısı çok büyük'' dedi. İlk basketbol turnuvasını TOFAŞ Ball Şenliği ile gerçekleştirdiğini söyleyen Hamdin, ''Doğu illerinden imkanlar yeterli değil. Basketbolu üst seviyelerde oynayamıyoruz. Benim çocukluk dönemimde 30 kişiyle eğitim alırdık. Antrenman 2-3 top olduğu için o sürede top elimize fazla değmezdi. Bu yüzden fazla gelişim gösteremedik. Fakat TOFAŞ Spor Kulübü ve TEGV'in ortaklaşa gerçekleştirdiği proje sayesinde çocuklar forma, ayakkabı ve top desteği görüyor. Doğu illerine yapılan bu yatırım o bölgelerde basketbolun daha da gelişmesine imkan sağlıyor'' dedi. O dönem TOFAŞ Ball'a katılan Bingül, ''Çok güzel dostluklarımız olmuştu. Kendimi örnek aldığım bu yolda şimdi de basketbol gönüllüsü olarak Bursa'ya geldim. Burada kendime katacağım şeyler sayesinde kendi TEGV eğitim parkında çocukları basketbolla tanıştırmaya çalışacağım. Ve bu yaşadığım heyecanın tarifi yok'' diye ifade etti. Basketbol Gönüllüleri Antrenör Eğitimi için Bursa'ya ilk geldikleri gün TOFAŞ Spor Kulübü Genel Menajeri Coşkun Teziç'in kapısını çaldıklarını belirten Hamdin, ''Coşkun Teziç'in bizi tanıyacağını düşünmemiştik ama bizi hatırlaması çok şaşırttı ve mutlu etti. Bu da burada bulunan insanların bize önem verdiğini gösteriyor. Kendilerine bir kez daha teşekkür ediyorum'' diye tamamladı.

''KEŞKE O GÜNLERE DÖNEBİLSEM''

TEGV Mardin Eğitim Parkı'ndan katılan diğer bir isim olan Bünyamin Gökalemin de diğer arkadaşları gibi o da basketbola TOFAŞ'la başladığını belirtti. Bünyamin ilk turnuvasını TOFAŞ Ball'a Mersin'de yaşadığını ifade ederken, ''TOFAŞ ailesi bana çok şey kattı. Her bir bireyi ailem gibi davrandı. Keşke imkanım olsa da o günlere dönebilsem'' diye konuştu. Yıllar sonra basketbolun fabrikası olan TOFAŞ Spor Kulübü'nde Basketbol Gönüllüleri Antrenör Eğitimi programına katılan Gökalemin, Bursa'da çok güzel bir ortam var. Diğer illerden gelen gönüllülerle beraber burada basketbol adına bir şeyler öğreniyoruz. Buradan ayrılacak olduğumuz için çok üzülüyoruz'' dedi. Basketbolda hedefinin iyi bir antrenör olmak olduğunu belirten Bünyamin, ilerde bir gün TOFAŞ Basketbol Takımında görev almanın kendisi için büyük gurur verici bir hedef olduğunu söyledi. Bünyamin son olarak, ''Bizler için basketbol hayaldi ama oldu. Bizlere bu hedefleri koymamızı sağlayan TOFAŞ Spor Kulübü ve TEGV'e çok teşekkür ediyorum. Umarım doğu illerine yapılan yatırımlar daha da artar'' diye konuşmasını tamamladı.

''BASKETBOLLA TEGV'DE TANIŞTIM''

TEGV İstanbul Eğitim Parkı'da yıllar önce basketbol gönüllüleri tarafından basketbol eğitimi alan Ülkühan Topal, bu dönem Bursa'da aldığı Basketbol Gönüllüleri Eğitimi ile TEGV Antalya Eğitim Parkı'nda çocukları basketbolla tanıştırma imkanı bulacak. Eğitim parkında daha önce basketbol eğitimi aldığını fakat hiçbir şenliğe katılmadığını belirten Ülkühan, ''Temmuz ayında gerçekleştirilecek olan FIAT Ball Şenliği'nde bu heyecanı yaşamak istiyorum'' dedi. Basketbol sahasını ve topunu ilk kez TEGV de gördüğünü belirten Ülkühan, Benim olduğum bölgede ne saha vardı ne de alan. Çocuklara yönelik hiçbir şey yoktu. Daha sonra TEGV ile tanıştım. İlk kez orada basketbol gönüllüsü bir abla tarafından basketbol topuna dokunmuştum. Uzak denebilecek bir mesafeden eğitim parkına geliyordum ama heyecanın hep ilk günkü gibiydi'' dedi. İki yıl boyunca TEGV Eğitim Parkına gittiğini belirten Topal, daha sonra üniversiteye başladığından bu kez TEGV'de gönüllü olduğunu ve bundan da büyük gurur duyduğunu söyledi. Geçmiş yıllarda erkeklerin de katıldığı şenliklerle artık sadece kızların katıldığına değinen Ülkühan, ''Ülkemizde kızlar hep arka planda kalıyor. Bu hayatın her alanında bu şekilde. TOFAŞ ve TEGV'in yapmış olduğu gibi böyle projelerle yavaş yavaş kızlar da ön plana çıkıyor. Özellikle doğu illerinde yer alan kızlar için bu proje inanılmaz bir şey. Çocukların ufkunu açması açısından da çok önemli. Çocuklar yaz ayında FIAT Ball için İstanbul'a gelecekler. Bazıları televizyonda bile İstanbul'u göremezken o gün geldiğinde canlı canlı İstanbul'u ve boğazı görecekler. Bursa’da aldığım eğitim sayesinde TOFAŞ ailesi ile tanıştım hepsi çok iyi insanlar. Bize çocukları gibi davrandılar.  Ben kendi adıma ve eğitim parkında yer alan çocuklar adına bizlere destek olan herkes çok teşekkür ediyorum'' diye konuştu.

Tüm Hakları Saklıdır. © 2014 Tofaşspor