Sportive
ERHAN TOKER: OYUNCULARIMIZIN GELİŞİMLERİNE KONSANTREYİZ
  • Google+ ile paylaş
27.01.2018
BGL Final Grubu’ndaki ilk maçını 31 Ocak Çarşamba günü evinde Muratbey Uşak ile oynayacak olan TOFAŞ Basketbol Genç Takımı’nda Başantrenör Erhan Toker, “Sonuç endeksli değiliz. Bizim için önemli olan oyuncularımızın gelişimleri” dedi.

Bu yıl ilk kez düzenlenen Basketbol Gençler Ligi’nde (BGL) normal sezon ertelenen tek bir maç dışında sonra erdi. Takımların birbirleriyle oynadıkları deplasmanlı grup maçları sonucunda BGL Final Grubu belli olurken, sezon başından beri büyük bir heyecana sahne olan Basketbol Gençler Ligi normal sezonunda çift devreli lig usulüne göre oynanan maçlar sonucunda sıralamalar netleşti. 10’ar takımdan iki farklı grup (A ve B) oluşturan takımlar arasından kendi gruplarında ilk 6’ya giremeyen takımlar sezonu sonlandırdılar.

A Grubu’nda oynadığı 18 maçta, 11 galibiyet, 7 mağlubiyet olan TOFAŞ, üçüncü sıradan adını Final Grubu’na yazdırdı. Normal sezonu geride kalan ligle ilgili değerlendirmelerde bulunan TOFAŞ Basketbol Genç Takımı Başantrenörü Erhan Toker, kendileri için önemli olanın sıralamadan çok oyuncuların gösterdiği gelişim olduğunu söyledi. Sezonun ilk bölümünde istikrarsız sonuçlar aldıklarını ancak takımın 2001 doğumlu ağırlıklı olduğu için gelinen noktada daha iyi, daha tecrübeli takımlara karşı maç tecrübesi eksikliği yaşadıklarını vurgulayan Toker, “Normal sezonda oynadığımız maçlar aradaki farkı kapatmamız açısından bize çok iyi geldi. Bunun faydasını ikinci bölümde göreceğimizi düşünüyorum. Final Grubu’na Uşakspor ile evimizde oynayacağımız maçla başlayacağız. Arkasından da Galatasaray ile oynayacağız. Gerçekten iyi takımlar var. Hazırlanmak için çok süre olmasa da bu arayı faydalı geçirip, iyi bir başlangıç yapmak istiyoruz” dedi.

Kendileri için önemli olanın A Takım’a hazır oyuncu yetiştirmek olduğunu ifade eden Erhan Toker, “Bizim asıl amacımız elimizdeki oyuncuları daha iyi bir seviyeye getirmek, onları biraz daha iyi çalıştırmak. Çok da sonuçlara endeksli düşünmüyoruz. Daha çok oyuncularımızdaki gelişmelere göre ne durumda olduğumuza karar veriyoruz. Bazı oyuncularımızdan bu anlamda memnunuz. Bazı oyuncularımız ise istediğimiz düzeyde değil. Bundan sonra çok mazeret üretimi olmadan bu gelişmeyi, ilerlemeyi devam ettirmek, oyuncularımızı daha iyi duruma getirmek istiyoruz. Sezon sonunda da ligi nerde bitirdiklerinden çok, ne kadar aşama kaydettikleri, kendilerine yakın rakiplerle kıyaslandıklarında rekabet edebilecek durumdalar mı sonrasında A Takımımıza gelebilecekler mi buraya konsantreyiz” şeklinde konuştu.

Türkiye Basketbol Federasyonu tarafından Tofaş Spor Kulübü desteğiyle 24-27 Ocak tarihleri arasında Mustafa V. Koç Spor Tesisleri'nde düzenlenen BGL Gelişim Kampı’yla ilgili de değerlendirmelerde bulunan Erhan Toker şu ifadeleri kullandı; “BGL Gelişim Kampı hem oyuncular için, hem antrenörler için çok iyi geçti. Sadece basketbol olarak değil, beslenmeyle ilgili, sağlıklarıyla ilgili diğer alanlarda da eğitimiler aldılar. Kondisyonerlerle çok ciddi çalışmalar yaptılar. Barış Ermiş gibi tecrübeli bir isimle sohbet etme imkanı yakaladılar. Biz antrenörler de Aydın Örs gibi idol bir isimle çalışma, ondan bir şeyler öğrenme, dinleme fırsatı bulduk. Bu da çok önemli bir şeydi. Çünkü normal antrenör seminerleri bu tatta olmuyor. Bir konu üzerinden gidiliyor. Biz Aydın abiyle vakit geçirme, sohbet etme, basketbol üzerine konuşma, dertlerimiz anlatma fırsatı bulduk. Yapılan antrenmanlarda çok şey paylaştık, öğrendik. Kulüp tesislerimiz de tüm kulüplere güzel bir ev sahipliği yaptı. Federasyona çok teşekkür ediyoruz böyle bir organizasyon sağladıkları için.”

BGL FİNAL GRUBU

Darüşşafaka Basketbol

Anadolu Efes

TOFAŞ

TED Ankara Kolejliler

İstanbul BBSK

Gelişim Koleji

Banvit

Fenerbahçe Doğuş

Pınar Karşıyaka

Galatasaray Odeabank

Muratbey Uşak Sportif

Bahçeşehir Koleji

İlk gruplarda aldıkları galibiyet ve mağlubiyetleri final grubuna taşıyacak olan takımlar normal sezonda aynı grupta yer aldıkları takımlar ile final grubunda karşılaşmayacaklar. Final grubunda birbirleri ile oynayacakları deplasmanlı çift ayak 10 maçın sonunda ilk 8’e kalan takımlar Play-off’a yükselecek. İki maç üzerinden oynanacak play-off serileri sonrasında, rakiplerine sayı üstünlüğü sağlayarak son dörde kalan alan ekipler, BGL Dörtlü Finali’ne kalma hakkını elde edecek.

TOFAŞ Basketbol Genç Takımı, BGL Final Grubu’nda ilk maçını 31 Ocak Çarşamba günü Muratbey Uşak ile oynayacak. TOFAŞ Spor Salonu’ndaki karşılaşma saat 13.00’te başlayacak.

Tüm Hakları Saklıdır. © 2014 Tofaşspor