Budget
TOFAŞ TÜRKİYE KUPASI’NDA İKİNCİ OLDU
  • Google+ ile paylaş
18.02.2018
TOFAŞ Basketbol Takımı, PTT Erkekler Türkiye Kupası finalinde Anadolu Efes’e 78-61 mağlup oldu. Kupayı ikincilikle bitiren Mavi Yeşillilere karşılaşma sonunda ikincilik şilti takdim edildi.

Bu yıl 34.’sü düzenlenen PTT Erkekler Türkiye Kupası final karşılaşmasında TOFAŞ, Anadolu Efes ile kozlarını paylaştı. İstanbul’da Sinan Erdem Spor Salonu’nda oynanan maça Pierria Henry, Sammy Mejia, Tony Crocker, Raymar Morgan, Josh Owens beşiyle başlayan Mavi Yeşilliler, ilk basketlerini Raymar Morgan'ın faul çizgisinden kaydettiği sayılarla bulsa da Anadolu Efes, Motum, Simon, Dragic ve Doğuş Balbay'ın sayılarıyla 3. dakikada 9-2 öne geçti. Bu seriye Josh Owens'ın turnike basketiyle son veren Bursa temsilcisi, 7. dakikasında 16 sayı farkla (24-8) geriye düştüğü karşılaşmanın ilk çeyreğini, 26-17 geride kapattı.

İki takımın da sert savunmalarla başladığı ikinci periyodun ilk dakikalarında Berkan Durmaz ve Kenny Kadji'yle skor üreten TOFAŞ, farkı eritmeye çalışsa da Anadolu Efes, Dunston ve Brown'un elinden bulduğu sayılarla bu dakikalarda buna izin vermedi. Pierria Henry'nin sayılarıyla yeniden dinamizm yakalayan Mavi Yeşilliler, Tony Crocker'ın üç sayılık basketi sonrası Josh Owens ve Raymar Morgan'ın sayılarıyla 17. dakika içerisinde farkı 2 sayıya kadar indirdi: 34-32. Ancak Simon-Motum ikilisinin basketleriyle üstünlüğünü sürdüren Anadolu Efes, soyunma odasına 40-32 önde girdi.

Üçüncü periyoda da Mc Collum'un üçlüğüyle başlayan rakibine Henry ve Kadji'nin sayılarıyla yanıt veren TOFAŞ Basketbol Takımı, 24. dakikaya 49-36 geride girdi. Bursa ekibi, çeyreğin kalan bölümünde Tony Crocker, Josh Owens ve Raymar Morgan ile sayılar bulsa da rakibin sayılarını engelleyemeyince son çeyreğe 62-47 geride başladı. Dördüncü çeyreğin başında Dunston'un turnike basketi sonrası Mc Collum'un üçlüğüyle 20 sayı farkla (67-47) geriye düşen TOFAŞ, kalan sürede skoru çevirmedi ve parkeden 78-61 mağlup ayrıldı.

Kupayı ikincilikle tamamlayan TOFAŞ Basketbol Takımı’na karşılaşma sonunda madalya ve şiltini TBF Başkan Vekili Methi Bengisu ve PTT AŞ Genel Müdür Yardımcısı Adil Zembat takdim etti. Tarihinde dördüncü kez Türkiye Kupası’nda final oynama başarısı gösteren ve bu kupayı daha önce 3 kez müzesine götüren Bursa ekibi, bu sonuçla ilk kez kupa finalinden mutlu sonla ayrılamadı.

Sinan Erdem Spor Salonu'nda oynanan final karşılaşması için Bursa'dan otobüslerle İstanbul'a gelen Mavi Yeşilli taraftarlar, geceye renk kattı. Dört bin dolayındaki taraftarlar, maç sonunda TOFAŞlı basketbolcuları alkışlarla teselli ederken, iki takım taraftarı da tezahüratlarla birbirlerini tebrik etti.

İSTATİSTİKLER; 


Tüm Hakları Saklıdır. © 2014 Tofaşspor