Sportive
BGL 16. HAFTA: TÜRK TELEKOM 85_82 TOFAŞ
  • Google+ ile paylaş
05.01.2019
TOFAŞ Basketbol Genç Takımı, Basketbol Gençler Ligi 16. haftasında deplasmanda Türk Telekom’a uzatmada 85-82 kaybetti.

Basketbol Gençler Ligi (BGL) 16. haftasında TOFAŞ, deplasmanda Türk Telekom ile karşı karşıya geldi. Ankara Spor Salonu Küçük Salon’da oynanan maça Eray Durmayaz, Emirhan Merdin, Berkan Aksu, Ömer Yavaş, Berkcan Keskindemir beşiyle başlayan Mavi Yeşilliler, ilk basketini Emirhan Merdin ile buldu. Ömer Yavaş’ın sayılarıyla dördüncü dakika tamamlanırken 6-8 üstünlüğü sağlayan Bursa ekibi, rakibin sayılarına Emirhan, Mustafa Buğra ve Furkan Çalışkan ile karşılık verse de birinci periyot başkent ekibinin üstünlüğüyle 20-15 sonuçlandı.

İkinci periyoda Batın Tuna’nın skor katkısıyla baskılı başlayan konuk takım, Eray Durmayaz’ın üçlüğü sonrası Ata Can Atsüren’in basketiyle 23-23 eşitliği sağladı. Ömer Yavaş, Eray Durmayaz, Berkan Aksu ve Berkcan Keskindemir’in elinden bulduğu sayılarla skor üstünlüğünü eline geçiren TOFAŞ Basketbol Genç Takımı, Eray ve Bora Satır’ın üçlükleri sonrası soyunma odasına Mustafa Buğra’nın basketiyle 38-41 üstün girdi.

Üçüncü çeyrek karşılıklı üç sayılık basketlerle başlarken, Bursa temsilcisi Ömer Yavaş ve Batın Tuna’nın sayılarıyla 22. dakika içinde 5 sayılık farkı korudu: 43-48. Ev sahibi takım, Burak Gözeneli’nin skor katkısıyla 25.39’da 51-50 üstünlüğü sağlarken, Batın Tuna’nın üç sayılık basketi skor üstünlüğünü yeniden TOFAŞ’a geçirdi. Emirhan Merdin’in son saniye üçlüğü sonrası son çeyreğe 60-60 eşitlikle geçildi.

Dördüncü periyoda iyi bir başlangıç yapamayan TOFAŞ, son 6.28’e 64-60 geride girdi. Bu gidişata Emirhan Merdin’in orta mesafeli basketi son verirken, son 3.19’a Türk Telekom 66-64 üstünlüğüyle geçildi. Devamında Ata Can, Mustafa Buğra ve Emirhan’ın basketleriyle 10-0’lık seri yakalayan Mavi Yeşilliler, bitime 49 saniye kala 8 sayı farkla (66-74) öne geçmeyi başarsa da kalan bölümde bu farkı korumayı başaramadı. Bitime 5 saniye kala Ömer Yavaş’ın serbest atış çizgisinde 2’de 1 isabet bulmasının ardından ev sahibi takım Burak Gözeneli’yle son saniye üçlüğü buldu ve 75-75’lik çeyrek sonucuyla maç uzatmaya taşındı.

Birinci uzatma bölümü de oldukça çekişmeli geçerken, rakibin sayılarına Eray Durmayaz ve Ata Can Atsüren’in üçlükleriyle karşılık veren TOFAŞ, son saniyede Burak Gözeneli’nin üçlüğüne bir kez daha engel olamayınca parkeden 85-82 mağlup ayrılarak galibiyet hasretini 4 maça çıkardı.

Türk Telekom karşısında TOFAŞ’ta Emirhan Merdin 15 sayı, Ömer Yavaş 12 sayı, Batın Tuna ve Eray Durmayaz ise 11’er sayıyla oynadı.

İSTATİSTİKLER;


TOFAŞ Basketbol Genç Takımı, BGL A Grubu 17. haftasında deplasmanda Gelişim Koleji’yle kozlarını paylaşacak. 16 Ocak Çarşamba İzmir Gelişim Koleji Spor Salonu’nda oynanacak karşılaşma saat 14.00’te başlayacak.

Tüm Hakları Saklıdır. © 2014 Tofaşspor