Budget
TOFAŞLI BASKETBOLCULAR ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİYLE DENEYİMLERİNİ PAYLAŞTI
  • Google+ ile paylaş
13.03.2019
TOFAŞ Basketbol Takımı oyuncuları Yiğit Arslan, Berkan Durmaz ve Muhaymin Mustafa Bursa Teknik Üniversitesi’nde düzenlenen “Geleceğini Şekillendir 2” seminerinde öğrencilerle deneyimlerini paylaştı.

Tahincioğlu Basketbol Süper Ligi ekiplerinden TOFAŞ’ın yetenekli oyuncularından Yiğit Arslan, Berkan Durmaz ve Muhaymin Mustafa, Bursa Teknik Üniversitesi’nde (BTÜ) öğrencilerin sorularını yanıtladı. BTÜ Sosyal Çalışmalar Topluluğu, Diplomasi ve Dış Politikalar Araştırma Topluluğu, Ortak Akıl Topluluğu ve Lojistik Topluluğu öğrencileri tarafından ortaklaşa organize edilen “Geleceğini Şekillendir 2” semineri kapsamında BTÜ Yıldırım Yerleşkesi’nde üniversite öğrencileriyle bir araya gelen basketbolcular, kariyerleri ve hedefleriyle ilgili açıklamalarda bulundu.

Eğitim ile sporu bir arada götürebilmek için en büyük şansının ailesi olduğunu belirten Berkan Durmaz, “Çünkü onlar beni sürekli desteklediler. Küçük yaşlarda her zaman idmana götürüp getirdiler. Eğitimle sporu bir arada götürebilmem için her şeyi yaptılar. Aile desteği çok önemli. Çünkü sen sevdiğin bir şeyi yapıyorsan ve ailen de sana destek veriyorsa sen daha çok motive oluyorsun. Bir sürü zorluk çıkıyor karşına, onlara göğüs geriyorsun” dedi. Sporcuların kazandıkları parayı gelecek için doğru yatırımlarda kullanması gerektiğini ifade eden Berkan, “Gelecekte bunun geri dönüşünü pozitif olarak almamız çok önemli. Henüz daha yolun başındayım ama profesyonel sporculuk kariyerim bittikten sonra basketbolun içerisinde kalıp, özel antrenör olarak veya basketbol kamplarında çocuklarla tecrübelerimi paylaşmak isterim” şeklinde konuştu.

NBA’yi kendine hedef olarak koyduğunu belirten Muhaymin Mustafa, bu hedefe ulaşmanın kolay olmadığını ancak, bu seviyelere çıkıp orada kalıcı olmak istediğini söyledi. Bir öğrencinin, “Yetenek mi, çalışmak mı” şeklindeki sorusu üzerine Muhaymin, “Sadece basketbola değil, her alana baktığınızda insanlar bir şeyler denedikten sonra 2-3 kere kaybediyor. Her kaybeden bırakıyor. Başarı elde etmek istiyorsan; kaybettiğin zaman düşünmen gerekiyor. Başarısız olarak gördüğün şeyleri revize etmen ve bunu sıkça uygulaman gerekiyor. Ben çalışmaktan yanayım. Yetenek sadece doğuştan artı bir avantaj ama devam ettiren şey ise çalışmak” dedi.

İyi bir sporculuk kariyeri sonrasında basketboldan kopmak istemediğini vurgulayan Yiğit Arslan da, “Gelecek hedeflerim arasında baş antrenör olmak var. Günün birinde üst seviyede bir takım çalıştırmak isterim” ifadesini kullandı. Yiğit Arslan; bir öğrencinin “Milli takım kampları nasıl geçiyor, sert mi?” yönündeki sorusu üzerine şu ifadeleri kullandı; “Bir ülkeyi, bir bayrağı, bir ulusu temsil ediyorsunuz. Ondan kaynaklı bir disiplin var. O disiplin zaten üst seviyede olduğu takdirde sen o milli formayı giymenin önemini, o an ne yaptığının önemini kavrıyorsun. O disiplin belki de sana başarıyı getiren bir şey oluyor. Ben çok fazla sert olduğunu düşünmüyorum ama buna sert deniyorsa da bu sertliğin devam etmesi gerektiğini düşünüyorum. Çünkü Milli Takım’da oynamak kolay bir şey değil, herkesin gidebildiği bir yer de değil. Temsil edilen bayrak çok önemli. O yüzden o disiplin ve sertliğin devam etmesi gerekiyor.”

Seminer sonunda okul öğrencileri Yiğit Arslan, Berkan Durmaz ve Muhaymin Mustafa’ya katılımlarından dolayı teşekkür belgesi takdim etti. Etkinlik toplu fotoğraf çekimiyle son buldu.

Tüm Hakları Saklıdır. © 2014 Tofaşspor