Sportive
ALTYAPIMIZDA ÇALIŞMALAR YOĞUN BİR ŞEKİLDE DEVAM EDİYOR
  • Google+ ile paylaş
30.08.2019
Basketbol altyapı organizasyonunda yeni bir yapılanmaya giden TOFAŞ Spor Kulübü’nde Altyapı Teknik Koordinatörü Samir Seleskoviç ve Genç Takım (BGL) Başantrenörü Semih Soğuksu, yeni sezon çalışmalarına dair açıklamalarda bulundu.

2019-2020 Sezonu öncesi basketbol altyapı organizasyonunda yeni bir yapılanmaya giden TOFAŞ’ta çalışmalar yoğun bir şekilde devam ediyor. Planlanmış bir sistem içerisinde A takım seviyesinde sporcular yetiştirmeyi hedefleyen Mavi Yeşillilerde Altyapı Teknik Koordinatörlüğü görevine getirilen Samir Seleskoviç (Sedat Pınar), yeni sezon çalışmalarıyla ilgili yaptığı değerlendirmede her takıma benzer bir sistem içerisinde basketbol oynatmayı ve TOFAŞ’ın kimyasını ortaya koymak istediklerini söyledi. Aynı zamanda Bireysel Gelişim Antrenörlüğü görevini de sürdüren Seleskoviç, “Yaklaşık 1 buçuk aydır bütün altyapı takımları çalışmalarına devam ediyor. Yeni bir yapılanma sonrası aramıza katılan yeni antrenörlerimiz oldu. BGL Takımı koçumuz Semih Soğuksu, U16 Avrupa Şampiyonası sonrası aramıza katılabildi. Öncelikle BGL takımımız için konuşmak gerekirse çok umut verici bir kadro oldu. Kadrodaki 6-7 oyuncu A Takım ile idmanlara katılıyor ve katkı veriyor. Orhun Ene gibi bir koç ile çalışıp, gelişim gösteriyorlar. Orhun Koç’un da bu durumdan mutlu olması, antrenmanlarda gösterdikleri tempodan, altyapı oyuncularının basketbol bilgisinden memnun olması bizi de mutlu ediyor. Burada aldıkları idman bilgisinin de BGL takımımız için büyük faydası olacağını düşünüyorum” dedi.


SAMİR SELESKOVİÇ: BÜTÜN TAKIMLAR BİR SİSTEM İÇERİSİNDE OYNAYACAK

Tüm yaş gruplarında bir sistem yaratmak istediklerine vurgu yapan Samir Seleskoviç, “Her takıma benzer bir basketbol oynatmayı ve bir sistem içerisinde TOFAŞ’ın kimyasını ortaya koymak istiyoruz. O yüzden bu yıl bir yapılanmaya gittik. Hiçbir takımı tek başına bırakmayacağız. Küçük Takım’dan itibaren Genç Takım’a kadar bir bağlantı olacak. Böyle bir sistem içerisinde başarının da geleceğine inanıyoruz” şeklinde konuştu.


SEMİH SOĞUKSU: ÖNCELİĞİMİZ OYUNCU BAZLI BİR GELİŞİM

TOFAŞ’ta yeni sezon öncesi Basketbol Gençler Ligi’nde (BGL) mücadele edecek olan Genç Takım’ın Başantrenörlüğüne getirilen U16 Yıldız Erkek Milli Takım antrenörü Semih Soğuksu da öncelikli hedeflerinin oyuncu gelişimi olduğunu vurguladı.

Genç Takım kadrosunda bulunan jenerasyondaki oyuncu kalitesinden memnun olduğunu belirten Soğuksu, “Zaten 6-7 oyuncunun A Takım ile idmanlara çıktığı, 2001-2002-2003-2004 doğumluların bir arada buluştuğu hedef bir jenerasyon var BGL için. BGL organizasyonunda oyuncularımıza tecrübe kazandırıp üst yapıya daha iyi, daha hızlı bir şekilde entegre etmek istiyoruz. Onun için de A Takım ile planlı bir şekilde BGL organizasyonumuzu yöneteceğiz. Hem hücumda, hem savunmada genelde A Takım’ın prensipleri üzerinden devam edeceğiz. Mutlaka arada eklemeler olacak ama oyuncular iki takım arasında çok fazla geçiş yapacağı için onların sistemleri üzerinden gideceğiz. Şu anda da çalışmalarımız o yönde zaten. Yavaş yavaş bu oyun kurgularını A Takım’a henüz çıkmamış oyuncularımıza da aktarıyoruz” dedi.

Oyuncuların kendileri için hedefler koyması gerektiğini ve o hedefleri gerçekleştirmek için varını yoğunu ortaya koymaları gerektiğini kaydeden Semih Soğuksu şu ifadeleri kullandı, “Hedef maçların hepsini oynamak zorundalar. Bir oyuncu için hedef ne? İlk maçta kadroya girmek, süre almak. Bunu yapacaklar. Bir oyuncu için tecrübe kazanabileceği, oyunculuğunu geliştirebileceği hedef ne? Play-off oynamak, play-off’ta olacak. Hedef maç hangisi? Final-Four. Final-Four organizasyonunda mutlaka olacak. Bir oyuncu için hedef ne; herkesin takip ettiği final maç. Orada oynamak için varını yoğunu ortaya koyacak. Biz de onlara yardımcı olacağız bu konularda. Tofaş olarak hedef maç neredeyse orada olmak istiyoruz. Bütün planlarımızı da ona göre yapıyoruz. Oyuncuların daha fazla tecrübe kazanması için burada onları zorlayacağız. Sezon başlangıcı olduğu için hepsi istekli. Bu tempoyu, isteği, canlılığı okullar başladıktan sonra da o yoğun tempoda ayakta tutup, konsantrasyonu sezon geneline yaymaya çalışacağız. Genel hedefimiz bu sezon öncelikle oyuncu gelişimi olacak. Oyuncuların sezon başlangıcından sonuna kadar bireysel olarak mutlaka gözle görülür bir gelişimi olması lazım. Ondan sonraki ince hedefimiz de bu geliştirdiğimiz oyuncuları A Takım kadrosuna entegre etmek. Üçüncü amacımız da derece olarak başarılı bir sezon geçirmek. Ama önceliğimiz her zaman oyuncu bazlı bir gelişim. Milli Takım’a da daha fazla oyuncu vermek istiyoruz.”

Tüm Hakları Saklıdır. © 2014 Tofaşspor