Budget
TOFAŞ’TA 2021_2022 SEZONU ÖNCESİ MEDYA GÜNÜ ORGANİZASYONU DÜZENLENDİ
  • Google+ ile paylaş
21.09.2021
TOFAŞ Basketbol Takımı, 2021-2022 sezonu öncesi Medya Günü’nde bir araya geldi. Yeni sezon fotoğraf çekimlerinin gerçekleştirildiği organizasyonda, Genel Menajerimiz Tolga Öngören ve Başantrenörümüz Hakan Demir açıklamalarda bulundu.

Yeni sezonda ING Basketbol Süper Ligi ve FIBA Basketbol Şampiyonlar Ligi’nde mücadele verecek olan TOFAŞ, yenilenen kadrosuyla objektiflerin karşısına geçti. Mustafa V. Koç Spor Tesisleri’nde düzenlenen Medya günü etkinliğinde Mavi Yeşilli oyuncular ile idari ve teknik ekibin 2021-2022 sezonu fotoğraf ve video çekimleri gerçekleştirildi. Oldukça keyifli geçen organizasyonun sonunda takım fotoğrafı verilirken, Genel Menajerimiz Tolga Öngören ve Başantrenörümüz Hakan Demir basın mensuplarıyla bir araya gelerek yeni sezona dair açıklamalarda bulundu. Basketbol Şampiyonlar Ligi’nde orta vadede final four’u Bursa’ya getirmek istediklerini, Türkiye liginde de mutlaka play-off ve üst taraflarda olmayı hedeflediklerini belirten Tofaş Spor Kulübü Genel Menajerimiz Tolga Öngören, bunu yaparken de altyapıdan her yıl yeni bir yüz çıkarmak istediklerini söyledi.

TOLGA ÖNGÖREN: DEVAMLILIĞIN TEK ÇARESİ ÜRETEBİLMEK

Pandemi gölgesinde oynanan 2020-2021 sezonunun herkes için zor geçtiğini ifade eden Öngören, “Bir kere orayı olabildiğince hasarsız atlattığımız için çok sevinçliyim. 2021-2022 Sezonunun en büyük özelliği seyircilerimizin yüzde 50 kapasiteyle de olsa artık yavaş yavaş salona gelecek olması ve artık bu pandemiyi arkamızda bırakıp normal hayatlarımıza dönecek olmamız. Biz bu sezonun hazırlığını yaparken bazı değişikliklere gittik. Geçen seneden yapımıza uymayanlarla yollarımızı ayırdık. Bir de Tarik Phillip örneğinde olduğu gibi başka yere gitmek isteyenler oldu. Onun bir buy-out durumu vardı. Onları da anlayışla karşıladık. Çünkü istedik ki yüzde 100 bizi isteyen, Türkiye liginin ve TOFAŞ’ın kıymetini bilen oyuncularla beraber olalım. Jeremy Simmons ve Tomislav Zubcic zaten devam ediyorlardı. Berkan Durmaz’ın ayrılmasından sonra Elgin Cook tercihini kullandık. Pako Cruz gibi ligin sayı kralı ve Kasey Shepherd gibi Şampiyonlar Ligi’nin MVP’sini transfer ederek kadromuzu oluşturduk. Bizden yetişmiş Yiğit Arslan’ın tekrardan bize gelmesi ki ben Yiğit’i bu sene hem bireysel, hem basketbol anlamında çok olgunlaşmış gördüm, onun geri dönmesi çok sevindirdi. Geçen yıl Gemlik’te çok iyi bir sezon geçiren Emre Tanışan da kadromuzda. Onun yeri artık burasıdır, BSL’dir. Burada şans verilmesi lazım ki Coach’umuz da veriyor. Berkan bir karar verdi, saygı duyuyoruz. İnşallah onun adına her şey daha iyi olur. Mert Konuk geçen sezon az süre aldığı için ayrılmak istedi. Kontratlı olmamıza rağmen anlayışla karşıladık, izin verdik. Umarım iyi yerlere gelecektir. TOFAŞ’ın kapısı herkese olduğu gibi ona da Berkan’a da açıktır” dedi.

Takımın bu sezonki yaş ortalamasının 23.6 olduğuna vurgu yapan Tolga Öngören, “Geçen sezon final oynayan BGL takımımızdan birçok oyuncu yukarıya aldık. Pilot takımı yaptık, o takım ile de oynayacak oyuncular var. 15 Kişilik kadromuzun yaş ortalaması 23.6. Bu bizi hem bugün için çok sevindiriyor, hem de ileriye çok daha motive bakmamızı sağlıyor. Çok para yatırarak bu işi sürdürülebilir halde yönetemezsiniz. Burada bütçede de sportif başarıda da devamlılığın tek çaresi oyuncu üretebilmek. Biz zaten bu vizyonda bir kulübüz. Dolayasıyla biz Şampiyonlar Ligi’nde de Türkiye liginde de yukarıya giderken altyapımızdan yetişen bu oyuncularımızın ana kimyayı oluşturmasıyla gideceğiz. Bizim için önemli hedeflerden bir tanesi de altyapıdan daha iyi oyuncular çıkarmak. Euroleague seviyesinde, A Milli Takım’ın 12 kişilik kadrosuna girebilen ve NBA draftına seçilebilecek oyuncular çıkarmak istiyoruz. Bizim şu anki challenge’mız burada. Bu anlamda 2004 doğumlu oyuncumuz Berke Büyüktuncel’in gelişimi bizi çok mutlu ediyor. Ege Demir’in gelişimi muazzam. Ama onun statüsü halen netlik kazanmadığı için bir geçiş dönemi daha yaşayacak. Alttan gelen başka oyuncularımız da var. 2023-2024 Sezonu kulübümüzün 50. yılı olacak. Oraya biz altyapımızla gitmek istiyoruz. Daha fazla rol olacaklar, sorumluluk alacaklar. Bunun dışında Şampiyonlar Ligi final four’unu Bursa’ya getirmek istiyoruz. Bu ne zaman olur göreceğiz. Ama orta vadede bunu hedefliyoruz. Türkiye liginde mutlaka play-off ve üst taraflarda olmak istiyoruz. Bunu yaparken de her sene altyapımızdan yeni bir yüz çıkarmak istiyoruz” diye konuştu.

HAKAN DEMİR: SAVAŞI BIRAKMAYAN BİR TAKIM

Tofaş Basketbol A Takımı Başantrenörümüz Hakan Demir, 2021-2022 sezonunda savaşı bırakmayan, TOFAŞ kurumunu ve Bursa’yı iyi temsil eden, herkesin gururla takip edebileceği bir takım izlettireceklerini söyledi. Yeni sezon için TOFAŞ yapısına uygun oyuncuları kadroya kattıklarını belirten Demir, “Giden oyuncularımız da oldu ama geri kalan bölgeleri TOFAŞ bünyesinden çıkan oyuncularla tamamlayarak yolumuza devam ediyoruz. Hazırlık döneminde 7 maç oynadık. Orada da gördük ki mücadele eden, savaşı bırakmayan bir takım. Mutlaka iyi günler, kötü günler olacaktır. İnşallah ağır bir sakatlık olmaz ve oyuncu kayıplarımız olmaz ise TOFAŞ’ı ve Bursa’yı iyi temsil eden, herkesin gururla takip edebileceği bir takım olacağımızı düşünüyorum” dedi.

Sorunlarla baş edebilen bir takım olduklarını söyleyen Hakan Demir hazırlık dönemiyle ilgili şu değerlendirmeleri yaptı; “Hazırlık döneminin ikinci bölümünde 10 gün içinde 6 maç oynadık. Biraz ağır geçti. Antalya’daki turnuvada ilk maçımızda Anadolu Efes’e karşı 4. periyodun ortasına kadar önde olmamıza rağmen kaybettik. Bu da bizde biraz hayal kırıklığı yaratmıştı çünkü iyi oynadığımız bir maçtı. Ertesi maç da bir diğer Euroleague takımı Zalgiris Kaunası maçın başından sonuna kadar iyi oynayarak yendik. Son gün de Lokomotiv Kuban’ı 17 sayı geriden gelerek yendik. Onlar da güçlü bir Eurocup takımı. Oradan döndükten sonra Cevat Soydaş’ta Gaziantep Basketbol ile karşılaştık. Onlar da iyi hazırlanmış sert bir takımdı. O maçı uzatmada kaybetmemize rağmen ertesi gün takımın gösterdiği reaksiyon bizim için çok değerliydi. Galatasaray galibiyeti sonrası son günde de Fenerbahçe’yi 20 sayıyla yenen Bahçeşehir Koleji’ni yendik. Dolayısıyla takımı, zaman zaman işler kötü gitse, şanssızlıklar, hayal kırıklıkları olsa bile bunun ile baş edebilecek ve bunun üstesinden gelebilecek bir takım olarak görüyorum.”

TOFAŞ Basketbol Takımı, 2021-2022 sezonunun açılış haftasında ING Basketbol Süper Ligi’nde 25 Eylül Cumartesi günü Türk Telekom deplasmanına çıkacak. Ankara Spor Salonu’ndaki maç saat 13.00’te başlayacak.

Tüm Hakları Saklıdır. © 2014 Tofaşspor