Budget
ENE VE ÖNGÖREN PLAY_OFF ÖNCESİ BURSA SPOR BASINIYLA BİR ARAYA GELDİ
  • Google+ ile paylaş
25.05.2023
Genel Menajerimiz Tolga Öngören ve Başantrenörümüz Orhun Ene, play-off’lar öncesinde Bursa’da görev yapan basın mensuplarıyla yemekte bir araya gelerek soruları yanıtladı.

Türkiye Sigorta Basketbol Süper Ligi’nde normal sezonu, son 9 haftada aldığı 8 galibiyetle (toplamda 15 galibiyet-15 mağlubiyet) 7. sırada tamamlayarak play-off’lara katılma hakkı kazanan TOFAŞ’ta Genel Menajer Tolga Öngören ve Başantrenör Orhun Ene, Fenerbahçe Beko ile oynanacak çeyrek final serisi öncesi basın mensuplarıyla bir araya geldi. Kulüp tarafından geleneksel olarak düzenlenen “Medyayla Sohbet Buluşmaları” organizasyonunda açıklamalarda bulunan Öngören, “En son burada sizlerle bir araya geldiğimizde takım olarak daha farklı bir konumdaydık, daha farklı şeyler konuşuyorduk. Basketbol Süper Ligi play-off’ları öncesi bir durum değerlendirmesi yapmak, sizlerle tekrar bir araya gelmek istedik. Bursa bu yıl BSL play-off’larında 2 takım ile temsil edilecek. Ayrıca MG Spor’un U14 Takımı’nın Türkiye Şampiyonası’nda üçüncü olmasıyla Bursa’da uzun yıllar sonra ilk defa Tofaş dışında bir kulüp altyapılarda derece yapmış oldu. Şehirde basketbolun geldiği yer kulübümüzün ortaya koyduğu “Basketbol kenti Bursa” vizyonuna da oldukça destek veriyor. Şimdi önümüzde play-off’lar var. Fenerbahçe Beko ile oynayacağımız play-off çeyrek serisine 27 Mayıs Cumartesi günü İstanbul’da başlayacağız. Serinin ikinci maçını ise 31 Mayıs Çarşamba günü saat 20.30’da evimizde oynayacağız. Bütün Bursalı basketbol severleri gerek Tofaş maçına, gerek Frutti Extra Bursaspor maçına davet etmek isterim. Umuyorum Bursa’nın 2 temsilcisi de turu geçer ve belki de play-off’un sonu çok başka bir yere gider” değerlendirmesini yaptı.

Tofaş Basketbol Takımı’nın Başantrenörü Orhun Ene de en kötü günde bile kendilerini salonda yalnız bırakmayan Bursalı basketbol severlere, ‘kazanmak için elinden geleni ortaya koyan’ takım kimliğini play-off’ta da izlettirmeye devam etmek istediklerini söyledi. Play-off’a katılma hakkı kazanmalarına rağmen halen daha iyi şeyler yapmaya aç, beraber oynama arzusu taşıyan ve bunu yeterli bulmayan bir ekip olduklarını vurgulayan başarılı çalıştırıcı, “Sporun sevildiği bir şehir Bursa ve spor ile ilgili önemli bir basın mensubu grubu var burada. O anlamda her ne kadar şehir, futbolda özlediğimiz yerde olmasa da gerek bizim, gerek Frutti Extra Bursaspor’un katkılarıyla basketbolun son dönemdeki bu çıkışıyla; spora olan ilgisini, açlığını halen yaşatıyor. Şahsen, Anadolu’dan aynı şehirdeki 2 kulübün böyle bir mücadeleye ortak olmasını çok değerli buluyorum. Kötü başladığımız bir sezonda play-off’a girmek, kuruma ve şehri karşı olan görevimizi yapmak adına üzerimizde büyük bir sorumluluk yaratmıştı. Bu sorumluluğu sonuca olumlu şekilde yansıttığımız için hem takım olarak, hem de teknik ekip olarak mutluluk duyuyoruz. Ancak halen daha; iyi şeyler yapmaya aç, beraber oynama arzusu taşıyan ve bunu yeterli bulmayan bir ekibiz. Son 9 haftada oynadığımız basketbolu takip edenler sahada özgüvenimizin nereye geldiğini, oyunumuzu nasıl etkilediğini gördü. Kulübün tecrübeli bir geçmişinin olması, imkanlarının olması, beraber çalıştığımız arkadaşlarımızın da esasında hepsinin birer değerli oyuncu olmasının vermiş olduğu şansla hem sahada oyun olarak hem de takım olma adına çok önemli bir mesaj verdik. Bizi çok kötü günde bile salonda yalnız bırakmayan Bursalı basketbol severlere o mücadeleyi, o kazanma arzusunu ve kazanmak için elimizden geleni sahada ortaya koymayı Fenerbahçe Beko serisinde de gerçekleştirmeye çalışacağız. İyi basketbol kadar kendi sahamızdaki atmosfer de çok önemli olacak. Eğer biz deplasmanda üstümüze düşen görevi yerine getirirsek, iç sahada da o destekle beraber sonuca gitmeye çalışacağız. Tabii ki oynadığımız takım çok değerli bir takım, çok iyi oyunculardan kurulu bir ekip ama basketbolda her sonuç alınabiliyor. Kendimize güveniyoruz” ifadelerini kullandı.

ORHUN ENE: TOFAŞ DAHA YUKARILARI HAK EDEN BİR KULÜP
Kulüpteki ikinci dönemi ve takımın düşme hattından play-off potasına yükselmesiyle ilgili yöneltilen bir soru üzerine Orhun Ene şu değerlendirmeyi yaptı; “Antrenör ile kulübün birbirine uyum sağlaması lazım. Eğer iki taraf organik olarak uyum sağlıyorsa; birbirinin çalışma etiğine dair geçmişten gelen bir güven ortamı varsa sonraki olan birlikteliklerde ‘bir süreliğine bir yere gitmiş yabancı olmayan birinin geri dönmesi’ gibi bir durum ortaya çıkabiliyor. Bir antrenör için sezon ortasında takım almak zor bir karar. Çünkü kurmadığınız bir ekip, o ekibe müdahale ederken, iyi şeyleri ortaya çıkarmaya çalışırken bazı şeyleri bozabiliyorsunuz. Ama burada bu yapıda kulüp bildiğim bir kulüp, teknik ekip bildiğim bir teknik ekip. Burada idari ekibin bu işi çevireceğine dair teknik ekibe olan güveni; taraftarlarımızdan da aldığımız bu olumlu destekle beraber bütün bunlar pozitif bir enerji yaratıyor ve takım da bunun farkına varıyor. Esasında basketbol olarak kaliteli ama özgüveni kaybolmuş bir ekip vardı burada. Buna inanan ve salona gelen seyirci desteği, o desteği gösteren yönetim ve söylediğimiz şeyleri hemen alacak, uygulamaya hazır; aç oyuncu grubu.. Kulübe ve buradaki programa olan inancımla birlikte aldığımız seri galibiyetlerle bu özgüveni yerine getirerek hedeflerimize ulaşmış olduk. TOFAŞ; Türk basketbolunda çok özel ve daha yukarılarda olmayı hak eden bir kulüp. Bu kulüpte çalışmak, bu kulüpte, bu şehirde antrenör olmak gerçekten ayrıcalık. Çünkü sadece işinize ve basketbola odaklanıyorsunuz. Çok kaliteli ve seviyeli bir seyirci grubu var. Sporun daha iyi olması için katkı veren yöneticilerle çalışıyorsunuz. Onun için bir antrenör olarak bunlar önemli avantajlar. Bütün bu avantajları doğru bir felsefeyle, doğru bir sistemle, doğru bir hazırlıkla sonuca yansıtmak önemli. Bu kulüpte bu devamlılığı sağlayacak ortam var. Yeter ki siz doğru bir kimya kurun ve teknik anlamda da doğru basketbolu bu kimya ile ortaya koyun.”

Tolga Öngören de Başantrenör Orhun Ene’nin bu süreçte takıma önemli bir liderlik ettiğini vurgulayarak; “Takım sporunda en önemli insan Head Coach’tur. Günümüz iletişiminde oyuncuları aynı hedefe baktırıp ikna edebilmek önemli bir liderlik ister. Başantrenörün burada verdiği katkı, ortaya koyduğu liderlik ve inandırma, göründüğü kadar basit bir şey değil. Geldiğimiz bu noktada Coach’umuzun kullandığı iletişim ve liderlik yeteklerinin önemini kulüp adına paylaşmak isterim” dedi.

Orhun Ene; Frutti Extra Bursaspor ile birlikte son dönemde çok pozitif bir iletişim yakaladıklarını ifade ederek, “Bursaspor’da şu an çalışan herkes çok büyük bir emek veriyor. Bu kadar spor kulübünün sıkıntı yaşadığı bir süreçte camia kulübü olmasına rağmen bu şekilde kulübü markalaştırabilmek çok değerli. Çok kaliteli antrenörleri var. Orada da başka bir hikaye yazılıyor. Belki Türkiye’de yabancı antrenörler çok tartışılıyor ama bir yabancı antrenör olsun diyorsanız olması gereken Dušan Alimpijević gibi bir antrenörün olması. Hem Türk oyuncuların aldığı süre ve görevler, hem de takımın attığı adım çok değerli. Oynadığımız son maçtaki o atmosfer, maçtan sonra iki kulübün sonuç ne olursa olsun bir araya gelebilmesi fair-play adına önemliydi. Oyunun bu tarafını öne çıkarmak ve güzelleştirmek adına da çok büyük bir duruş sergilediler. Bu, bütün Bursa’ya çok güzel bir mesaj. Bu tip birliktelikleri kurmak kolay değildir. Önemli olan bu ortamını korumak ve zedelememek. Çok ütopik ya da uzak olduğunu düşünmüyorum ama keşke iki Bursa takımı olarak play-off’larda finale çıksak. Festival havasında kim kazanırsa, şampiyon olursa olsun kucaklaşacağı bir final atmosferi yaşasak” diye konuştu.

Son dönemde Bursa basketbolunda çok pozitif bir enerjinin ortaya çıktığının altını çizen Genel Menajer Tolga Öngören de, “Burada iletişim adına iki kulübe de önemli sorumluluklar düşüyor. Bu enerjiyi tüm kente yaymamız lazım. Basketbolun profesyonel ve altyapı seviyesinde nerede olduğu anlatılması lazım. Bu enerjinin şehre kalıcı birtakım şeyler yaratması adına tesisleşmek lazım. Altyapılara biraz daha fazla yol açmak lazım. Kendi kahramanlarımızı çıkarmamız lazım. Avrupa kupalarında bir kupayı Bursa’ya getirmemiz lazım. Tüm bunlarla; ‘Bursa basketbolunda bir dönem play-off’ta 2 takımımız vardı’ demek yerine 20-30 yıllık periyodun altyapısını kurmamız lazım” ifadelerini kullandı. Öngören ayrıca 2023-2024 sezonu hazırlık programı kapsamında Frutti Extra Bursaspor’un Cevat Soydaş Basketbol Turnuvası’nda yer alacağını; Tofaş’ın da Frutti Extra Cup’a katılacağını duyurdu.

Tüm Hakları Saklıdır. © 2014 Tofaşspor