Sportive
ORHUN ENE: BURADA KALIRSAK BU BİZE YETMEZ
  • Google+ ile paylaş
18.10.2017
TOFAŞ Basketbol Takımı’nda Başantrenör Orhun Ene ve oyunculardan Yiğit Arslan, 98-94 kazandıkları Herbalife Gran Canaria maçıyla ilgili açıklamalarda bulundu.

7Days EuroCup D Grubu 2. hafta maçında evinde İspanyol temsilcisi Herbalife Gran Canaria’yı yenerek Avrupa’da bu sezonki ilk galibiyetini elde eden Başantrenör Orhun Ene, gelişmeleri halinde çok daha iyi bir takım olduklarını söyledi. Karşılaşma sonrası düzenlenen basın toplantısında Mavi Yeşilli kulübün 17 yıl aradan sonra aradan sonra ilk defa bu seviyede bir kupaya katıldığına vurgu yapan başarılı çalıştırıcı, “Bugün burada görüntüde belki bizler varız ama esasında kulübün tarihinde bugünlere gelmemizi sağlayan bir sürü insan var. TOFAŞ’ın sadece bu seviyede maçları oynama adına değil organizasyon olarak da basketbola çok önemli katkıları var. Çünkü bu ülkede basketbolda kalıcı olmak kolay değil. Biz 3 senede bu seviyede mücadele edebilecek bir yapıyı kurduk. Bunun için bir kere teşekkür etmek istiyorum” dedi.

Avrupa’da farklı seviyelerde basketbol oynandığına dikkati çeken Ene, “Belki ‘iç saha maçı kazanmamız gerekir, kolay maç’ diye düşünebilir ama oynadığımız rakip İspanya liginde de çok zor yenilebilen bir takım. Ben kulüp adına çok değerli olduğunu düşünüyorum. Bir de beni en çok mutlu eden; Salı akşamı sayısı azımsanmayacak kadar, çok değerli basketbol seyircilerinin salonu doldurmasıydı. Onlara da bence çok zevkli bir maç seyrettirdiğimizi düşünüyorum. Takım eğer böyle bir oyun oynadığı zaman seyirci işte bu şekilde oyunun içine dahil olabiliyor. Oyunun sonunda onların heyecanını hissettik ve bu heyecan da bizi maçı kazanma adına ekstra motive etti. Onlara da teşekkür ediyorum. İnşallah oynadığımız oyunla bu keyfi alanlar daha da artar ve bu keyif Bursa’nın basketbol adına tüm geneline yayılarak artarak devam eder” şeklinde konuştu.  

Gran Canaria maçını kazandıklarını ancak bir an önce hayata geri döneceklerini vurgulayan Orhun Ene, “Bu seviyelere adapte olmak kolay değil. Ulm deplasmanının son periyodunda zorlandık ve son 6 dakika rakibe yakalanınca kazanmamız gereken maçı kaybettik. Herkesin katkı sağlaması gerekiyor. Bütün oyunculardan verim almamız lazım ki rotasyonumuz da derinleşsin. Gran Canaria karşısında Yiğit ekstra bir performans sergiledi. Onu da tebrik etmek lazım. Genç bir Türk oyuncunun nasıl basketbol oynaması gerektiğini yürek olarak ortaya koydu. Bu performansı Sammy Mejia vermiş olsaydı, zaten bizim beklentilerimiz içerisinde iyi gününde verdi derdik ama Yiğit, geç de oyun içine girmesine rağmen çok önemli efor ortaya koydu. Bu da bizim işimizi rahatlattı. Pierria Henry’den de çok memnundum. O da çok enerji koydu. Geliştirmemiz gereken özelliklerimizden biri maçı korumak. Daha farklı basketbol oynamak adına yolu bulmamıza rağmen devam ettirmekte sıkıntı çekiyoruz. Buranın tecrübesi ayrı. Bence maçın sonunu daha iyi oynamamız lazımdı. Çalışıp bu eksiklerimizi düzelteceğiz. Mutluyuz ama 10 dakika sonra bizim için yeni bir gün başlıyor. Ligde Beşiktaş gibi çok değerli, güçlü bir rakibi ağırlayacağız. Sonra da Eurocup devam edecek. O anlamda kazandık ama bir an önce hayata geri döneceğiz” dedi.

Sakatların takıma dönmesiyle daha iyi hale geleceklerini kaydeden Orhun Ene şu ifadeleri kullandı; “Gran Canaria karşısında Raymar Morgan’ın başparmağında bir sıkıntı vardı. Sakat sakat oynadı. Önemli bir karakter ortaya koydu. Bir de sisteme yeni adapte etmeye çalıştığımız oyuncular var. Mejia’ya, Morgan’a çok yük biniyor. Burada hedeflediğimiz gibi Muhsin, Yiğit gibi oyuncular iyi oynadığı zaman rotasyonda sıkıntı yaşamıyoruz. O anlamda Tony Crocker bizim için önemli bir oyuncu. O da ritmini bulduğu zaman daha iyi bir takım olacağımızı düşünüyorum. Burada kalırsak bu bize yetmez. Eğer gelişirsek çok daha iyi bir takım oluruz. Yiğit, Muhsin, Kadir ve Berkan ile üçüncü senemiz. Açıkçası onlar nasıl oynamaları gerektiğini öğrendiler. Ben Muhsin’in de daha da iyi olacağını düşünüyorum. Biz kulüp olarak onların Milli takım oyuncusu olması için gelişimlerine yardımcı oluyoruz.”


YİĞİT ARSLAN: YÜZDE 100’ÜMÜ VERMEYE ÇALIŞIYORUM

Gran Canaria karşısında attığı üçlüklerle TOFAŞ’a galibiyeti getiren isimlerden biri olan Yiğit Arslan, kendini geliştirmeye çalıştığını belirtti. Almanya’da oynadıkları Ratiopharm Ulm maçını kaybetmelerinin ardından Gran Canaria maçının öneminin arttığını ifade eden genç oyuncu, “Taraftarlarımıza teşekkür etmek istiyoruz. Maçta bize destekleri inanılmazdı. Karşılaşmaya çok iyi hazırlandık. İyi bir basketbol oynadık. Benim için de çok iyi maçtı. Kendimi çok iyi hissediyorum. Takım arkadaşlarım beni doğru zamanlarda besledi. Takımım için her zaman yüzde 100’ümü sahaya verip kendimi geliştirmeye çalışıyorum. Bundan sonraki maçlarda da performansımı yükseltip geleceğe odaklanacağız. Bu oyunumuzu önümüzdeki maçlara da yansıtmak istiyoruz” dedi.

Tüm Hakları Saklıdır. © 2014 Tofaşspor