Sportive
ORHUN ENE: HENÜZ BİR ŞEY KAZANMIŞ DEĞİLİZ
  • Google+ ile paylaş
03.12.2017
Galatasaray galibiyetiyle ligdeki yenilmezlik serisini 9 maça çıkaran TOFAŞ Basketbol Takımı’nda Başantrenör Orhun Ene, “Önümüzdeki haftalarda sadece maç kazanmak değil, oynadığımız basketbolun kalitesini artırmak da bizim için hedef olacak” dedi.

Tahincioğlu Basketbol Süper Ligi 9. haftasında Galatasaray Odeabank’ı evinde 97-90 yenerek 9’da 9 yapan TOFAŞ’ta Başantrenör Orhun Ene ile oyunculardan Tony Crocker karşılaşma sonrası açıklamalarda bulundu. Basın toplantısında sözlerine, “Maksat eğer galibiyete sevinmekse ve biz de işe sadece öyle bakıyorsak yanlış yaparız” diyerek başlayan deneyimli çalıştırıcı, “Kendi sahamızda daha agresif olmamız, daha iyi savunma yapmamız gereken bir maçın tek devresinde 52 sayı yedik. Bunun için maç sonunda oyuncularımla da konuştum. Son 3-4 maçta çok iyi savunma yapıyorduk. Bununla ilgili reaksiyon göstermemiz gerekiyor. Kendi sahamızda rakibe bir çeyrekte 20 sayının üzerinde sayı vermemiz bize ileride sıkıntı yaratır. Ama şöyle de bir gerçek var. Milli takım arası… Ben milli takımlara, oyuncu yollayan yollamayan herkese saygı duyuyorum. Biz milli takıma oyuncu yollamaktan keyif alıyoruz ama Euroleague takımları için de çok zor. Neticede bizlerin üstündeki kurumlar birbiriyle çatışıyor ve olan da kulüplere ve oyunculara oluyor. Milli takım arasından sonra oyuncular yorgun ve sakat geliyor. Üzerlerine bir de biz de yüklendiğimizde az kişi idman yapar hale geliyoruz. Bunlar bizim gibi kulüplere zarar veriyor. Kulüplerin, oyuncuların zarar gördüğü bir ortamda bana göre milli takımlarda zarar görür. Baktığınız zaman bunun kime faydası olduğunu ve insanların hala ısrar etmesini anlamış değilim” dedi.

Bugünü galibiyetle atlattıklarını ancak yaptıkları yanlışları da unutmayacaklarını vurgulayan Orhun Ene, “Galatasaray takımını da tebrik ediyorum. Son haftalarda zaten geçen haftalardan başlayan bir dirençleri vardı. Bize karşı çok direneceklerini de bekliyorduk. Yetenekli oyunculara sahipler. Belli bir dönem oyunu da domine ettiler. Ancak oynadığımız üçüncü periyot ve rakibimizi bu çeyrekte 12 sayıda tutmamızın getirdiği avantajla maçı bitirmiş olduk. Bugünü galibiyetle atlattık ama yaptığımız yanlışları da unutmadık. Onun için bu yanlışlarımızı da düzelterek önümüzdeki haftalarda sadece maç kazanmak değil, oynadığımız basketbolun kalitesini artırmak da bizim için hedef olacak. Maça gelen seyircilere de teşekkür etmek istiyorum. Onların aldığı keyfin farkındayız. Buraya basketbol seyretmeye geliyorlar ve geldikleri zaman da bize motivasyon sağlıyorlar. Haftalardan beri artarak gelen bir taraftarımız var. İnşallah ileriki zamanlarda hem kulüp olarak, hem Bursa basketbolu olarak daha mutluluklar yaşarız” şeklinde konuştu.

Basın mensuplarının sorusu üzerine 9’da 9 yaparak kulüp tarihinin en iyi sezon başlangıcı rekorunu kırmalarını da değerlendiren Başantrenör Orhun Ene, şu ifadeleri kullandı; “Bunlar kulüp için, organizasyon için güzel şeyler Ama bizler için önemli olan oradaki rakamlar değil, mormal sezonda isterseniz bütün maçları kazanın play-off’ta oynadığınız basketbolun seviyesi ve kalitesi önemli. Bunlarla yaşarsak küçük hedefler koymuş olacağız. Tabii ki saygı duyuyorum, şu anda 9 galibiyetimizin olması önemli bir ama henüz bizi bir yere getirmedi. Onun için bu 9 galibiyetin önemi sonunda biz eğer bir şeyi kazanırsak anlaşılacak. Ancak bir saygınlık kazandığımız bir gerçek. Herkes daha ciddi ve farklı bir dirençle basketbol oynuyor bize karşı. Bu belki de işimizi daha da zorlaştıracak. Bizim gibi ilk başta buraları zorlayacağı düşünülmeyen bir takımın burada olması oyuncuların da özgüvenini artırmış durumda. İşin sonucunda play-off’u iyi oynamanız ve kupalarda tur atlamanız gerekiyor. İç sahamızda taraftarımızla birlikte gelen bir saha avantajı var. Bizim için önemli olan geri düşüp, geriden gelmemiz lazım. Oyunu daha kontrol etmemiz lazım. 1-2 maç bunu yaşadık. Fakat bu sadece o maçlarda bizim basketbol kapasitemiz olmadığı için olmuyor. Zor bir trafikte hem Türkiye ligi, hem Avrupa’da oynuyorsunuz. Her zaman oyuncuların maksimum enerjisi tepede olmuyor. Ama o dönemlerde de kazanmayı bilmek önemli. Oyuncuların bir sistem ve düzen içerisinde, bir hedef uğruna, işler kötü giderken de kendi kişisel problemleriyle uğraşmayıp kazanma adına birlik olabilmek bunlar bence güzel ve önemli özelliklerimiz takım adına.”


TONY CROCKER: TARAFTARIMIZ BİZİ ÇOK İYİ DESTEKLEDİ 

TOFAŞ Basketbol Takımı’nın ABD’li yıldızlarından Tony Crocker, Galatasaray Odeabank maçını kazandıkları için çok mutlu olduklarını söyledi. Rakibin sert bir oyun sergilediğini kaydeden Crocker, “Maça çok yavaş başladık. İkinci çeyrek sonuna doğru ve üçüncü periyot ile oyuna ortak olduk ve farkı açma şansı yakaladık. Bütün hafta boyunca iyi çalıştık ve devamında da kazandık. Şimdi önümüzdeki maçlara bakacağız. Taraftarlarımıza da çok teşekkür etmek istiyorum. Bütün maç boyunca bizi çok iyi desteklediler. Her hafta bizim yanımızda bulunmaları çok heyecan verici bizim için. Takım halinde her maçı kazanmak için mücadele etmeye devam edeceğiz. Kazanabildiğimiz kadar kazanmak istiyoruz. Kaybetsek de tekrar önümüze bakıp seri yakalamaya çalışacağız” diye konuştu.

Tüm Hakları Saklıdır. © 2014 Tofaşspor