Sportive
BGL 18. HAFTA: MANİSA BBSK 74_90 TOFAŞ
  • Google+ ile paylaş
12.03.2023
BGL Genç Takımımız, Basketbol Gençler Ligi A Grubu 18. haftasında deplasmanda Manisa Büyükşehir Belediyesi İzmir Bahçeşehir Koleji’ni 74-90 mağlup ederek normal sezonda grubu ikinci sırada tamamladı ve adını play-off’a yazdırdı.

Basketbol Gençler Ligi (BGL) 18. haftasında TOFAŞ, Manisa Büyükşehir Belediyesi İzmir Bahçeşehir Koleji’ne konuk oldu. Tarık Almış Spor Salonu’nda oynanan maça Arda Konuk, Cem Küçüközkan, Can Çevikel, Hamza Çelik, Evren Demirci beşiyle başlayan Mavi Yeşilliler, ilk basketini Can’ın üçlüğüyle buldu. Evren Demirci, Hamza Çelik ve Cem Küçüközkan’ın sayılarıyla 5. dakikaya 7-14 üstünlükle giren Bursa ekibi, rakibin sayılarına Hamza Çelik ve Can Çevikel ile karşılık verirken, Sarp Ali Özaydemir, Ömer Alp Engin ve Melih Çetinkaya’nın basketleriyle ilk çeyrek 20-29 konuk ekip üstünlüğüyle sonuçlandı. 

İkinci periyodun başında Manisa temsilcisi üst üste bulduğu sayılarla arayı kapatmaya çalışsa da TOFAŞ BGL Takımı, Özgür Cengiz ve Batu Eryurtlu’nun basketleriyle üstünlüğünü korurken; Batu Bircan ve Ömer Alp Engin’in sayıları 14. dakikada farkı çift hanelere çıkardı: 30-40. Batu Bircan ve Can Çevikel ile skor bulmaya devam eden Mavi Yeşilliler, Sarp Ali Özaydemir ve Cem Küçüközkan’ın basketleriyle soyunma odasına 36-53 üstünlükle girdi.

Üçüncü çeyreğe de Evren Demirci ve Cem Küçüközkan’ın sayılarıyla başlayan TOFAŞ, Evren Demirci’nin üçlüğüyle 22.48’de 20 sayılık farkı (40-60) yakaladı. Ömer Alp Engin, Arda Konuk ve Sarp Ali Özaydemir’in basketleriyle aradaki mesafeyi korumayı başaran Bursa temsilcisi, son çeyreğe de 47-71’lik üstünlükle girerken, dördüncü periyoda 6-0’lık seri ile başlayan rakip karşısında Evren Demirci, Hamza Çelik, Can Çevikel ve Batu Bircan ile sayılar bulan TOFAŞ BGL Takımı, bitime 4.32 kala farkı 26 sayıya çıkardı: 60-86. Kalan bölümde de Hamza Çelik ve Can Çevikel’in elinden sayılar üreten TOFAŞ, parkeden 74-90 galip ayrıldı.

Manisa deplasmanında TOFAŞ’ta Can Çevikel 22 sayı; Evren Demirci 13 sayı; Hamza Çelik ve Cem Küçüközkan ise 12’şer sayı kaydetti.

İSTATİSTİKLER;


PLAY-OFF’TA STATÜ DEĞİŞİKLİĞİ

Bu sonuçla ligde normal sezonu galibiyetle noktalayan TOFAŞ BGL Takımı, A Grubu’nu 13 galibiyet-5 mağlubiyetle ikinci sırada tamamlayarak adını play-off’lara yazdırdı. Ülkemizi yasa boğan deprem felaketi nedeniyle TBF Yönetim Kurulu kararıyla Basketbol Gençler Ligi’nde statü değişikliği yapılırken, buna göre; BGL’de final grubu müsabakaları oynanmadan mevcut normal sezonu sonrası, A ve B grupları çapraz eşleşme olacak şekilde play-off müsabakaları oynayarak sezona devam edecek. Gruplarını ilk 3 sırada tamamlayan takımlar direkt olarak play-off’a yükselirken, gruplarını 4. ve 5. sırada tamamlayan takımlar ise play-off için eleme turu (A4-B5/B4-A5) oynayacak. Play-off eleme turu, çeyrek final ve yarı final müsabakaları kazanılmış iki karşılaşma üzerinden oynanacak. İlk maç normal sezonu üst sırada bitiren takımın sahasında, ikinci müsabaka ise rakip takım sahasında, gerekmesi halinde üçüncü karşılaşma normal sezonu üst sırada tamamlayan takımın evinde oynanacak. 2022-2023 Sezonu şampiyonun belli olacağı final serisiyle son bulacak.

Tüm Hakları Saklıdır. © 2014 Tofaşspor