Sportive
BASKETBOL ALTYAPI
BASKETBOL ALTYAPI
Türk basketbolunun köklü kulüplerinden TOFAŞ Spor Kulübü'nün öncelikli hedeflerinden biri planlanmış bir sistem içerisinde altyapısından oyuncu yetiştirmektir.

2021-2022 Sezonunda TOFAŞ Basketbol altyapısında 7 yaş grubu takımı bulunurken, Altyapı Teknik Koordinatörlüğünü Samir Seleskoviç (Sedat Pınar) gerçekleştirmektedir.

Türkiye Basketbol Federasyonu’nun (TBF) öncülüğünde 2017-2018 sezonunda “Sahne Gençlerin” sloganıyla kurulan Basketbol Gençler Ligi (BGL); genç Türk basketbolcularının daha fazla süre almaları, inisiyatif kullanma becerilerini geliştirmeleri, oynama alışkanlığı kazanmaları ve yüksek mücadele atmosferinde profesyonel kariyerlerine hazırlanmalarını amaçlamaktadır. Genç Takımımız (U18), 2021-2022 sezonunda BGL B Grubu'nda mücadele verirken, önceki yıllarda TOFAŞ Gelişim adı altında mücadele eden Genç Takımımız, pilot takım misyonuna uygun şekilde oyuncuların gelişimine maksimum katkı sağlayarak A Takım seviyesinde sporcular yetiştirmeyi hedeflemektedir. 

10 Takımlı iki grubun yer alacağı Basketbol Gençler Ligi’nde normal sezon müsabakalarının ardından A ve B Grupları’nda ilk 6 sırayı alan toplam 12 takım, Final Grubu’nu oluşturacaktır. Final Grubu’nda ilk 8 sırayı alan ekipler, play-off çeyrek finali, burada da rakiplerini geçen takımlar Dörtlü Final’de mücadele etmeye hak kazanacaklardır. 

2020-2021 Sezonunda Basketbol Gençler Ligi’ni ikincilikle tamamlayan TOFAŞ Basketbol Genç Takımı, yeni sezonda da iyi mücadele eden, savaşan, saygı duyulan ve doğru basketbol oynayan bir takım olmayı arzı etmektedir. Bu yıl 2003, 2004, 2005 ve 2006 doğumlu oyunculardan oluşan BGL Genç Takımımızda başantrenörlüğü Caner Topaloğlu, yardımcı antrenörlüklerini ise Abdullah Vardar ve Doğukan Urgancı yapmaktadır.

TOFAŞ Basketbol altyapısı olarak yapacağımız çalışmalar ve yaşayacağımız tecrübeler doğrultusunda, takımlar içerisinde milli takıma giden oyuncu sayısını arttırmak ve yıllardır pilot takım uygulamasının meyveleri olan A Takımımıza çıkan oyuncu sayısını devam ettirerek başarılı organizasyonun devamlılığını sağlamayı amaçlarken, ekip ve takımlar olarak bu hedefi gerçekleştireceğimize inancımız tamdır.

2021-2022 Sezonu TOFAŞ Basketbol A Takım kadromuzda altyapımızdan yetişen 9 oyuncu yer almaktadır.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır. © 2014 Tofaşspor